ODS zvažuje kvůli Rathově výroku o Hitlerovi svolání mimořádné schůze

Praha - Lavina obviňování mezi dvěma nejsilnějšími stranami kvůli výrokům Davida Ratha o Hitlerovi se dál valí. ODS kvůli hejtmanovým slovům zvažuje svolání mimořádné schůze sněmovny, ČSSD zase žádá omluvu občanských demokratů za jejich dřívější tvrzení, vztahující se k období nacismu.

Přes kontroverznost výroku za Rathem skálopevně stojí vedení jeho strany. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka byla jeho slova vytržena z kontextu. Jenže občanští demokraté se s takovým vysvětlením nehodlají smířit. „My opravdu velmi vážně zvažujeme, zda nesvolat mimořádnou schůzi sněmovny, aby i ostatní kolegové měli možnost se k této věci vyjádřit,“ dodává předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Pokud se občanští demokraté skutečně rozhodnou mimořádnou schůzi sněmovny svolat, poslanci by se na ní měli sejít nejdříve v polovině února.

Sociální demokraté zase žádají, aby se ODS omluvila za dřívější výroky některých svých členů, v nichž se také vyskytly výrazy z dob Třetí říše. Například ty premiéra Mirka Topolánka o osvětimské lži nebo noci dlouhých nožů. Mimořádnou schůzi sněmovny ČSSD jednoznačně odmítá s tím, že ODS se snaží jen odpoutat pozornost od reálných problémů země. „Já myslím, že celá ta akce ODS je neuvážená. Je to samozřejmě hysterické gesto,“ zlobí se Paroubek.

Rath v Lidových novinách:

0„Hitler vyřešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku… Liberální ekonomové na tohle zapomněli“. Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: „Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?“

Rozhovor Davida Ratha pro LN
Rozhovor Davida Ratha pro LN