Do Česka přijede na pozvání Klause palestinský prezident Abbás

Praha - V pondělí 2. února přijede do České republiky na pozvání prezidenta Václava Klause prezident Palestinské národní správy Mahmúd Abbás. Česko se jako předsednická země Evropské unie podílí na řešení krize v pásmu Gazy související s tamní nedávno ukončenou izraelskou ofenzivou. České předsednictví mimo jiné plánuje svolat mezinárodní dárcovskou konferenci o humanitární pomoci obyvatelům Gazy.

V Praze je plánováno soukromé setkání obou prezidentů a následné jednání v přítomnosti národních delegací. Po Klausovi se s Abbásem sejde i premiér Mirek Topolánek. Během půlhodinové schůzky by měli prodiskutovat humanitární pomoc pro Palestinu a obnovu jejího území. Tohoto jednání se podle své mluvčí Zuzany Opletalové pravděpodobně zúčastní i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Z českých politiků se Abbás v Praze sejde například ještě s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem.

O Abbásově přání přijet do Prahy se zmínil už před necelými dvěma týdny ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během jedné ze svých diplomatických misí na Blízkém východě. Česká republika je považována za stát nakloněný spíše Izraeli. Ještě před začátkem svého předsednictví EU ale zmínila i možnost uspořádat summit EU-Palestina.

Třiasedmdesátiletý Abbás přijede do Prahy podruhé. Poprvé byl v metropoli v roce 1987 jako člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), který nyní vede. V čele palestinské samosprávy stanul před čtyřmi lety po smrti dlouholetého palestinského vůdce Jásira Arafata.