Autem roku 2009 se na Slovensku stala Škoda Superb

Mladá Boleslav - Škoda Superb se na základě rozhodnutí odborné novinářské poroty stala na Slovensku Autem roku 2009. Novináři vybrali z kandidátky 38 vozů zavedených na slovenský trh v průběhu roku 2008 do finále sedm modelů. Na druhém místě skončil Ford Fiesta, třetí byl VW Golf VI, informovala Škoda Auto.

Porota složená z odborných motoristických novinářů posuzovala vozidla na základě parametrů, jako jsou jízdní vlastnosti, prostornost, užitková hodnota nebo kvalita zpracování. Superb podle porotců zabodoval zejména za reprezentativní vzhled, vyvážené proporce a také za přínos nových technologických prvků. Proti předchozí generaci je delší a širší. Vedle adaptivních světlometů AFS a devíti airbagů má také patentovaný systém dveří Twindoor, který umožňuje využít vůz jako sedan i liftback současně. V nabídce jsou tři zážehové a tři vznětové motory.

„Získání této ceny je pro nás velkou ctí. Potvrzuje to názor odborné veřejnosti i z jiných zemí, že Superb je po všech stránkách fascinující automobil,“ řekl jednatel společnosti Škoda Auto Slovensko Matej Bugár. Superb se stal autem roku 2009 také v Česku, v Německu získal prestižní ocenění Zlatý volant 2008. Další ocenění posbíral v Rakousku, Polsku, Chorvatsku nebo Lotyšsku.

Mladoboleslavská automobilka začala nový Superb prodávat loni v červnu. Na Slovensku prodala loni 550 modelů. Celosvětově zaznamenal Superb největší nárůsty prodeje ze všech modelů automobilky. Odbyt dosáhl 25 645 vozů a meziročně byl vyšší o 25 procent.

V současné době se automobilka potýká s dopady světové hospodářské krize, která se projevuje nižším odbytem. Kvůli tomu omezila firma v prvním pololetí výrobu jen na čtyři dny v týdnu s výjimkou právě modelu Superb. Ten se v závodě v Kvasinách na Rychnovsku vyrábí od pondělí do pátku ve třísměnném provozu.