KDU-ČSL si v těžkých časech připomíná výročí vzniku lidové strany

Litomyšl - Ve východočeské Litomyšli, městě s tradiční lidoveckou podporou, dnes strana KDU-ČSL slaví 90. výročí vzniku České strany lidové. Založení politického předchůdce dnešních lidovců si strana připomíná pravidelně po deseti letech. Zatímco před deseti lety byly oslavy poznamenané smrtelnou nemocí tehdejšího předsedy Josefa Luxe, letošní sjezd v Litomyšli bude zastíněn současným napětím uvnitř stranického vedení. Také letos bude v plánu kromě oslav i příprava na stranický sjezd.

Právě kvůli rozporům uvnitř strany byla celostátní konference přesunuta již na červen. S napětím se očekává, jaký postoj zaujme dosavadní lídr strany a nedávno odvolaný člen vlády Jiří Čunek. Svou opětovnou kandidaturu na předsedu lidovců zatím oficiálně nepotvrdil, je však velmi pravděpodobné, že tak do začátku kongresu učiní. Současný rozkol strany způsobuje především Čunkův vztah se stranickým kolegou a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Komentátoři interpretují nastalou situaci jako spor mezi levicovými lidovci a pravicovějšími křesťanskými demokraty. Jako sjednotitel se o funkci předsedy uchází europoslanec Jan Březina. Mluví se také o možné kandidatuře místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové, náměstka ministra zemědělství Karla Turečka a ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody.

Čunka lidovci předsedou zvolili před dvěma lety. Od bývalého vsetínského starosty si slibovali oživení politiky a nové voliče. Kvůli korupční kauze ho ale provázela hlavně kritika. Preference KDU-ČSL se nyní pohybují kolem šesti procent, strana ztratila v podzimních volbách svého jediného hejtmana a tři senátní křesla. Pokud lidovci nezískají větší podporu voličů, hrozí jim pád mezi neparlamentní strany. Musejí se proto s předstihem chystat na sněmovní volby, které se v řádném termínu uskuteční příští rok.