Třebíčská nemocnice musí za záměnu dětí zaplatit odškodné 3,3 milionu korun

Brno - Nemocnice v Třebíči musí rodinám zaměněných holčiček zaplatit celkové odškodné ve výši 3,3 milionu korun. Rodina Libora Broži vysoudila 1,2 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu korun. U všech odškodněných se částka liší, protože újma byla podle soudce individuální. Rodiče zaměněných dětí po nemocnici původně požadovali 12 milionů korun. Vedení nemocnice ale považuje požadavek za přemrštěný. Místo milionů nabízela každé z rodin odškodné 300 tisíc korun. Návrh byl ovšem podle rodičů nepřijatelný. Nemocnice se dnes za pochybení omluvila. Rodiny holčiček budou pravděpodobně návrh odškodného akceptovat, nemocnice podání odvolání ještě zváží, s největší pravděpodobností se ale odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci. Dnešní verdikt je nejvyšším přiznaným odškodným za způsobenou citovou újmu v Česku.

Soudce Michal Ryška zdůraznil, že mezi citovou újmou aktérů kauzy nelze dělat rovnítko. Čermákovi bezmála deset měsíců vychovávali dítě, které považovali za vlastní. Broža, který záměnu odhalil díky testům DNA, sice uvedl, že má dítě, o něhož se s Trojanovou staral, raději než vlastní, podle znalců to ale není pravda. Broža podle nich chtěl zpět své pravé dítě a nyní je spokojen. Dvakrát vyšší částku než Veronika dostala biologická dcera Čermákových Nikola. Podle soudu nejprve musela snášet hádky Broži s Trojanovou. Když pak byla vrácena svým rodičům, jejich manželství se ocitlo v krizi. Právě pro tyto problémy jim soud přiznal vyšší odškodné. „Jestli někdo dostal víc nebo míň, to je jedno, ale je důležité, abychom se s tím vyrovnali,“ dodala Čermáková. 

„Částka navrhovaná nemocnicí byla neadekvátně nízká,“ uvedl Ryška. Zdůraznil, že na straně nemocnice byly zjištěny čtyři skandální „trestuhodná a neomluvitelná pochybení“. V první řadě nemocnice pochybila, když neoznačila řádně děti po porodu. Druhým pochybením je samotná záměna dětí. Třetí chybou je to, že zdravotníci nedbale prošetřili námitky matek dětí v porodnici, které upozorňovaly již tam, že patrně nastala záměna novorozeňat. Čtvrtým pochybením je podle soudce to, že zdravotníci dělali po skandálu protiprávní zásahy do dokumentace dětí. 

Přiznané odškodné:

  • Libor Broža - 350 000 korun 
  • Jaroslava Trojanová - 700 000 korun
  • Nikola Veronika Brožová - 150 000 korun    
  • Jan Čermák - 800 000 korun  
  • Jaroslava Čermáková - milion korun
  • Veronika Nikola Čermáková - 300 000 korun


Soudce ostře kritizoval především ředitele třebíčské nemocnice Petra
Mayera. Připomněl, že po odhalení skandálu Mayer o kauze prohlásil: „My s tím nemáme žádný problém, problém mají média a rodina.“ Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tehdy v reakci na událost uvedl, že
jednání vedení nemocnice je arogantní, necitlivé a hrubé. Soudce Ryška se dnes s Julínkovým prohlášením plně ztotožnil. Advokátka a odbornice na ochranu osobnosti Marie Cilínková označila rozhodnutí soudu za naprostou revoluci: „Průlom je hlavně ve výši náhrady, přeci jen výměna dětí není smrt dětí.“

Rozhodnutí soudu bude precedens

Záměna novorozeňat v třebíčské nemocnici poznamenala podle znaleckých posudků obě dívky i jejich rodiče. Sice u nich nevyvolala psychické choroby, všichni se ale s touto těžkou životní zkušeností dosud obtížně vyrovnávají. Znalecké posudky byly pro určení výše odškodného klíčové. I samotní odborníci ale konstatují, že některé odpovědi jsou z velké míry jen spekulací.


Dvouleté dívky Nikola a Veronika byly před rokem vráceny biologickým rodičům. Holčičkám se sice dostává veškeré péče, mohou ale mít podle znalců v budoucnu potíže, i když zatím žádné znaky zpoždění ve vývoji nenesou. Odborníci netuší, jak jednou děti přijmou, že byly v porodnici zaměněny. První rok života, který děvčata prožila u cizích lidí, je totiž podle psycholožky Jany Kocourkové pro dítě zcela zásadní, protože si buduje základní vazby se svým okolím.

Jaroslava Trojanová má dosud podle psycholožky k dceři Veronice rozporuplný vztah. Soudu již při minulých jednáních řekla, že Veroniku má ráda, miluje ale nevlastní Nikolu. Stejný vztah k dětem mají také ostatní rodiče z třebíčské kauzy. S potížemi se po záměně potýká hlavně manželství Čermákových. Jaroslava dnes soudu řekla, že s manželem Janem zůstává jen proto, že její děti „potřebují vlastního otce“. Jan připustil, že má potíže s alkoholem.