V sobotu skončí platnost loňských dálničních známek

Praha - V sobotu skončí platnost loňských ročních dálničních kuponů. Nové známky pro letošní rok mohou motoristé sehnat na zhruba 9 000 místech, především na poštách a u většiny čerpacích stanic. Ministerstvo dopravy očekává minimální výnos z jejich prodeje kolem 2,5 miliardy korun, což je zhruba stejně jako loni.

„Známek je dostatek. Jen na Ostravsku byl na začátku roku menší problém s distribucí. Ten způsobila zvýšená poptávka po zpoplatnění nových úseků R56 a R48. Vydali jsme ale okamžitě pokyn k odstranění nedostatku, po kterém došlo k rychlé nápravě,“ uvedl Jakub Ptačinský z tiskového odboru ministerstva. U místních pumpařů nebylo podle něj zvykem mít takové zásoby, které by zvýšenou poptávku pokryly.

Cena ročních i krátkodobých známek se proti loňsku nemění. Majitelé osobních aut za ně zaplatí stejně jako letos 1 000 korun. Známky budou platit do 31. ledna 2010.

Distribuci známek zajišťuje fond dopravy prostřednictvím České pošty a Autoklubu Bohemia Assistance. Celkem šlo pro letošní rok do prodeje 5,4 milionu kuponů v různých hodnotách. Kromě osobních vozidel jsou známky povinné také pro malé nákladní vozy, neboť se je zatím nepodařilo zařadit vedle kamionů do mýtného systému.