Bezbariérových vlaků je už pětina, vozíčkáři ale mají přesto problémy

Přerov - Na tratě v Česku vyjíždí denně na 1 500 bezbariérových vlaků. Jde přibližně o jednu pětinu všech spojů. České dráhy loni pořídily 42 nových nízkopodlažních souprav a vozů za celkem dvě a půl miliardy korun. Také do Přerova, který je frekventovanou stanicí, vyrážejí denně bezbariérové soupravy.

Vozíčkáři mají po celé republice k dispozici 41 elektrických vlaků CityElefant a 72 motorových jednotek Regionova. Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský uvádí, že do přerovského železničního uzlu vyráží denně 5 souprav, které ujedou přes 1 200 kilometrů. Pořád ale mají lidé na vozíku potíže s vlakovou přepravou, především na lokálních nádražích. „Tam opravdu nejsou zvedací rampy, ani zaměstnanci…, takže když mě chtějí dát do vlaku, musí se zapojit ostatní cestující,“ popisuje problémy Kateřina Papežíková z Lipníku nad Bečvou.

Podle Ivy Sibrové z Centra pro zdravotně postižené Olomouckého kraje musejí vozíčkáři nahlásit předem, kterým spojem chtějí cestovat, což však komplikuje nenadálé cestování. Navíc soupravy nejsou uzpůsobeny pro cestování většího počtu vozíčkářů.

Desítky českých nádraží jsou k bezproblémovému pohybu lidí na vozíku upraveny. K dalším úpravám se během následujících tří let chystá i nádraží v Přerově.
Bezbariérový vlak
Bezbariérový vlak