ČSSD se radila před sjezdem, věří si a chystá kampaň

Praha - V Kongresovém centru zasedalo předsednictvo a Ústřední výkonný výbor ČSSD. Vedení strany jednalo o nadcházejícím celorepublikovém sjezdu a také o volbách do Evropského parlamentu, které chce podpořit velkou kampaní. Sociální demokraté doufají, že se jejich současné volební preference odrazí i na výsledku voleb. Vedení přijalo také usnesení týkající se přijetí Lisabonské smlouvy. Sjezd sociálních demokratů se uskuteční už za šest dní, 14. února. Delegáti na něm mají změnit stanovy tak, aby si v březnu mohli zvolit nového lídra - tedy zrušit přímou volbu předsedy.

Dnešní setkání využilo vedení ČSSD k dopilování některých stanov. Volili také ženy a mladé sociální demokraty jako delegáty sjezdu, aby naplnili předepsané kvóty. Ústřední výbor také přijal usnesení, které se týká schvalování Lisabonské smlouvy. ČSSD vyzývá ODS, aby její schválení přestalo blokovat. Podle socialistů stojí EU momentálně před největšími výzvami ve své historii, ať už z hlediska finančního nebo hospodářského, musí proto urychleně ukončit změnu své institucionální podoby.

ČSSD chystá kampaň, tématem bude krize

Na sjezdu se ČSSD bude věnovat také přípravě na červnové volby do Evropského parlamentu. Mluvilo se o nich i dnes v Kongresovém centru. Paroubek uvedl, že strana zahájí razantní kampaň. Investuje do ní 60 milionů korun a jejím ústředním tématem by měla být hospodářské krize a recepty, jak ji řešit.

ČSSD nechce zopakovat debakl z minulých voleb. V nich totiž z 24 možných mandátů získala pouze dva, zatímco komunisté například šest. Ambicí ČSSD je vydobýt ve volebním soupeření osm až deset mandátů. „Za mimořádný úspěch bych považoval, kdyby se výsledek voleb pohyboval někde tam, kde se pohybují naše současné volební preference, tedy mezi 35 až 40 procenty. Za úspěch bych považoval, když výsledek bude kolem 30 procent, tedy osm deset mandátů,“ potvrdil Paroubek.

Sjezd se blíží, s ním i změna stanov

Dnešní setkání brali socialisté jako jednu z posledních možností ujasnit si některé kroky před únorovým sjezdem. Včetně zrušení přímé volby předsedy. O potřebnosti tohoto kroku přesvědčil sociální demokraty středočeský hejtman David Rath.

Současný předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek je po drtivém vítězství ČSSD v podzimních krajských a senátních volbách jediným kandidátem, takže by přímá volba neměla smysl. Navíc by podle odhadů stála několik milionů korun, což by byly podle mínění v Lidovém domě vyhozené peníze.

Sociálnědemokratický sjezd začně 14. února, ale ještě ten den bude přerušen. O předposledním březnovém víkendu, 20. až 22. března pak bude pokračovat volbou nového stranického vedení, včetně předsedy. Jiří Parboubek uvedl, že následujících pět týdnů do druhé březnové části sjezdu využije k tomu, aby si promyslel a navrhnul některé další změny stanov, které by měly stranu výrazně modernizovat.