Podle kraje musí být obchvat České Skalice dokončen do konce roku

Hradec Králové - Podle představitelů Královéhradeckého kraje musí nedokončený obchvat České Skalice na Náchodsku začít fungovat do konce letošního roku. Kraj je v mezním případě ochoten podílet se na výstavbě komunikace, která by vedla kolem pozemků, které nyní dostavbě obchvatu brání, informoval Jiří Hošna z tiskového oddělení kraje.

Podle hradeckého hejtmana Lubomíra France vznikl problém s dokončením obchvatu špatnou komunikací centrálních institucí, kraj chce nyní pomoci koordinovat jednání mezi úřady, majiteli pozemků a radnicí. „Naším cílem je, aby do konce roku tranzitní doprava z českoskalického centra zmizela,“ uvedl Franc. Ten se do konce února setká kvůli obchvatu s novým ministrem dopravy Petrem Bendlem.

Šestikilometrový obchvat za tři čtvrtě miliardy korun je od roku 2006 téměř celý hotový. Jeho dokončení však vázne na 13 let trvajícím sporu o výkup sběrny surovin, která mu stojí v cestě. Tisíce aut jedoucích z Hradce Králové do Náchoda a do Polska se tak stále valí centrem města.

Podle vedení kraje existuje možnost dohody s majiteli pozemků, poté by bylo možné dostavět obchvat podle původních plánů. Pokud tato jednání ztroskotají, podpoří kraj výstavbu silnice kolem sběrny surovin.

Kvůli nedostavěnému obchvatu na konci ledna několik stovek lidí zablokovalo na zhruba 20 minut přecházením po přechodech v centru České Skalice dopravu na hlavním silničním tahu, další blokádu plánují na 12. února.