Cizinci bez práce představují podle Langera bezpečnostní riziko

Praha - Stát se chystá řešit rostoucí nezaměstnanost cizinců dobrovolným odsunem a kapesným. Těm, kteří přišli o práci a nahlásí se, nabízí letenku a navíc drobnou finanční částku. Plán ministerstva vnitra v pondělí odsouhlasila vláda, peníze jsou zatím k dispozici asi pro 2 tisíce lidí. Opozice s ním ale nesouhlasí. Podle ní bude neúčinný a přihlásí se jen minimum lidí.

„Povinností vlády je při hospodářské krizi v maximální míře ochránit české občany a v tuto chvíli hrozí zhoršení bezpečnostní situace,“ vysvětluje rozhodnutí vlády ministr vnitra Ivan Langer. Během prvního čtvrtletí podle něj přijde asi 12 tisíc cizinců o práci. Během prvního pololetí dále vyprší povolení pracovat v České republice zhruba 70 tisícům lidí.

Podle Langera už lze pozorovat, že kriminální činnost cizinců v České republice roste. Ti, kteří neznají jazyk, nemají sociální zázemí, peníze ani prostředky na cestu domů, představují podle ministra bezpečnostní riziko. Vládá tak pomáhá v první řadě českým občanům, které chce chránit před potenciální kriminalitou bezprizorních cizinců.

Poslanec a předseda výboru pro bezpečnost PS František Bublan (ČSSD) nesouhlasí: „Lidé z jihovýchodní Asie se hodně zadlužili, aby se sem dostali. Mluví se o desetitisících dolarech, které museli sehnat,“ a dodává, že se do své země proto vrátit nemohou. Kapesné od vlády totiž na splacení jejich dluhů stačit nebude.

Podle Bublana by se proto měla hledat náhradní řešení, zejména by se mělo spolupracovat s nevládními organizacemi, které mají o situaci cizinců přehled. Navrácení cizinci by také měli mít od vlády zaručenou možnost se po určité době vrátit.

Ivan Langer také odsoudil chování některých pracovních agentur, které přilákaly cizince na práci do České republiky a teď odmítají nést odpovědnost za lidi, na kterých vydělaly obrovské peníze. V budoucnu bude jejich kontrola zpřísněna. František Bublan dokonce navrhuje, aby každá agentura složila za svého pracovníka jistinu, která by se v případě, že ztratí práci, použila na vycestování.