Poslanci o poplatcích nerozhodli, na vině jsou tradičně obstrukce

Praha - Poslanci začali projednávat, jak by se měly změnit poplatky ve zdravotnictví. Samotnému jednání ale předcházela téměř dvouhodinová debata o programu, plná obstrukcí a přestávek na jednání klubů. Zatímco koalice se chtěla o poplatcích bavit ještě dnes, opozice se snažila jejich projednání odsunout až na příští středu. Nakonec si ČSSD a poté KSČM vzaly hodinovou přestávku na jednání klubu, čímž možnost dalšího jednání prakticky pohřbily. Kdy bude jednání o poplatcích pokračovat, není úplně jasné.

Návrhy, o kterých se poslanci přou, jsou v zásadě dva. První návrh pochází ze Senátu - podle něj by u lékaře přestaly platit děti do 18 let. Jim i důchodcům nad 65 let by se měl také snížit ochranný limit na výdaje z 5 000 na 2 500 korun. U léků s doplatkem nad 30 korun by se za položku na receptu už neplatilo.

Senátní návrh má zatím jistou podporu poslanců vládních stran. Potvrdili to šéfové poslaneckých klubů Strany zelených a ODS, podobně se už dříve vyjádřil i předseda lidovců Jiří Čunek. Dá se také předpokládat, že pro něj zvednou ruce také tzv. rebelové z řad ODS, lidovců i zelených.

Ve hře je ale také návrh na úplné zrušení poplatků. Podporují ho KSČM a ČSSD, pro které je kompromisní senátní návrh nedostačující, protože se zejména netýká starých lidí. Pokud senátní návrh sněmovnou neprojde, mohli by se k celkovému zrušení poplatků přiklonit i někteří lidovci a zelení. S některými z těchto poslanců chce ČSSD ještě jednat, a proto už na počátku schůze dávali sociální demoktraté najevo, že si přejí jednat o poplatcích až příští týden. Pomohl by jim i fakt, že někteří koaliční ministři budou za týden kvůli povinnostem ohledně předsednictví EU na zahraničních cestách.

Jedním z poslanců, kteří by v případě neúspěchu senátního návrhu podpořili úplně zrušení poplatků je například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka - označil záměr senátorů za velice úzký kompromis. „V případě, že by nemělo projít nic, tak bych hlasoval pro zrušení poplatků jako celek,“ řekl Hovorka. Podle něj by byla nejhorší varianta to, kdyby neprošel žádný návrh. Zřejmě by se pak poplatky platily tak jako doposud. Poslanci by prý měli zvážit, co je lepší a jestli dvojí režim v nemocnicích a lékárnách a „rozhádanost s kraji“ jsou dobře.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová se ale domnívá, že by úplné zrušení poplatků naopak snížilo přístup lidí ke zdravotní péči. Podle svých slov proto jednala i s nezařazenými členy sněmovny a věří, že senátní návrh projde.

Přehled změn podle Senátu:

  • Děti do 18 let - ruší se poplatek 30 korun u lékaře, snižuje se ochranný limit z 5 000 na 2 500 korun
  • Senioři nad 65 let - snížení ochranného limitu z 5 000 na 2 500 korun, do limitu se nově zahrnou i doplatky na léčiva
  • Osvobození od poplatků - obyvatelé ústavů a domovů důchodců, kterým po zaplacení pobytu a stravy zbude méně než 800 korun, a děti v pěstounské péči
  • Poplatek 30 korun za položku na receptu - už jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun
  • Zdravotnická zařízení - vybrané poplatky musí použít na provoz a modernizaci