V červnu bude na Blanensku zprovozněn obchvat Ráječka

Blansko - Kilometr nově budovaného silničního tahu Blansko-Boskovice bude zprovozněn v červnu a vytvoří tak obchvat Ráječka. Výstavba této komunikace přijde na zhruba 120 milionů korun. Silnice je téměř hotová, zbývá vybudovat dva mosty, řekl vedoucí blanenské správy silnic Miloš Bažant.

Komunikace mezi Blanskem a 20 kilometrů vzdálenými Boskovicemi zatím vede přímo přes obce na této trase. Problémy jsou zejména s nákladní dopravou. Lidé si stěžují na silný provoz, hlučnost a prašnost. Proto se začalo budovat nové spojení mezi dvěma největšími městy v severní části Jihomoravského kraje.

Silničáři nejprve při budování blanenské průmyslové zóny Vojánky postavili na severní části města dvoukilometrový úsek, který tvoří obchvat Horní Lhoty. Komunikaci přivedli až k Ráječku. Kvůli potížím s výkupem pozemků se další výstavba téměř o rok pozdržela. Začala teprve loni na podzim.

Nový kilometr silnice mine Ráječko a za obcí Spešov se napojí na současnou komunikaci. Trasa směrem na sever do Boskovic by pak měla vést kolem Rájce a Doubravice. Blansku schází kvalitní silniční spojení nejen s Boskovicemi, ale i se silnicí I/43, která tvoří hlavní tah mezi Brnem a Svitavami. Vše by měla změnit právě nová komunikace.