ODS představila desítku kandidátů do EP, využije i negativní kampaně

Praha - Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnes představil první desítku kandidátů do voleb do Evropského parlamentu (EP). Lídr kandidátky, europoslanec Jan Zahradil, při té příležitosti prohlásil, že se občanští demokraté nebudou bránit negativní předvolební kampani - což znamená, že budou poukazovat na "hříchy" sociální demokracie a na rozdíly v předvolebních programech. ODS také v souvislosti s volbami, které proběhnou v ČR 5. a 6. června, zprovoznila stránku www.ods.eu.

ODS si podle Zahradila slibuje od voleb „jednoznačné vítězství“. Mirek Topolánek věří v podobný úspěch jako v minulých volbách do EP. V roce 2004 získali občanští demokraté devět křesel. Letos by mohla strana podle Topolánka získat alespoň sedm mandátů. „Volby - to je jízda na tygru, nedá se přesně odpovědět, kolik postů získáme,“ řekl Topolánek.

Opoziční sociální demokraté z minulých voleb odešli poraženi s pouhými dvěma mandáty. Předseda strany Jiří Paroubek by za letošní úspěch považoval zisk osmi až deseti křesel. Novým volebním lídrem socialistů se po europoslanci Liboru Roučkovi stal Jiří Havel, vicepremiér pro ekonomiku v bývalé Paroubkově vládě. Topolánek sociálně demokratickou kandidátku označil za slabou.

Dvojkou na kandidátce ODS do voleb do Evropského parlamentu se stal bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, trojkou europoslanec Oldřich Vlasák. V první desítce budou o mandáty znovu usilovat dosavadní europoslanci Milan Cabrnoch, Ivo Strejček, Miroslav Ouzký, Hynek Fajmon a Jaroslav Zvěřina. Skupinu mužských kandidátů doplnila zastupitelka páté pražské části Andrea Češková. Druhým nováčkem se vedle ní stal šéf sekretariátu předsedy Senátu Edvard Kožušník. V pondělí první desítku kandidátů schválila výkonná rada ODS.

Zbývající místa na kandidátce má obsadit politické grémium ODS do konce března, kdy bude třeba kandidátky pro evropské volby oficiálně předložit. Na kampaň má nejsilnější vládní strana v plánu vyčlenit zhruba 40 milionů korun.