Sníh zasypal Česko, Karlovarsko vyhlásilo kalamitní stav

Praha - Čerstvý sníh, který dnes ráno zasypal většinu republiky, způsobil na řadě míst komplikace v dopravě a řadu nehod. Silný vítr a sněžení dělají starosti řidičům zejména v Karlovarském kraji. Uzavřeno tak bylo několik silnic v Krušných horách i přilehlých oblastech. Mimo provoz zůstala i řada vleků, na Božím Daru všechny. V Brně zase popadalo kvůli těžkému sněhu několik stromů. Na Vysočině auta více jak tři hodiny stála na frekventované silnici mezi Jihlavou a Znojmem. Problémy se vyskytly také na dálnici D1 na Vysočině, kde dopravu komplikovaly klouzající kamiony.

V Krušných horách je nejhorší situace od zimy 2006

Situace v Krušných horách je podle silničářů nejhorší za poslední tři roky. Na silnicích je místy až metr navátého sněhu, který uvěznil desítky aut. Mezi Klínovcem a Božím Darem uvízl autobus plný holandských turistů. Záchranáři se k nim dostali až po čtyřech hodinách, pak je odváželi v rolbě. V okolí Mariánských Lázní a Slavkovského lesa jsou některé silnice zcela uzavřeny.

„Můžeme tak maximálně plužit, solit nemá význam, nasadit frézy taky ne, to jsem ještě nezažil,“ komentoval sněhové vánice silničář Petr Holejšovský. Policisté doporučují řidičům po celý den raději nevyjíždět, a to ani se zimní výbavou.

Vážné problémy zažila tradičně Vysočina

Kvůli ledovce a sněhovým závějím byla tři hodiny uzavřena silnice první třídy Jihlava-Znojmo-Vídeň. Zablokovaly ji kamiony a nákladní auta, která znemožnila jízdu sypačům. Situaci vyřešili až policisté. Problémy jsou celý den také na části dálnice D1. V úseku mezi Jihlavou a Humpolcem je kluzká vozovka, situaci zkomplikovala také nehoda krátce před sjezdem na Humpolec ve směru do Prahy.

Všechny silnice byly k 16. hodině se zvýšenou pozorností řidičů sjízdné. Vzhledem k tomu, že na Vysočině sněží už od úterý, jsou kolem silnic sněhové závěje. Na vozovkách udržovaných chemicky je břečka, jinde ujetý sníh. Teplota se drží pod nulou.

V Brně se již situace zlepšuje, překvapily spadlé stromy

Se sněhem se potýkali i lidé na jihu Moravy, v Brně byla včera situace kritická. Od večera sice už nesněží, ale kalamita o sobě dala vědět i dnes – během noci spadlo kvůli tíze sněhu ve městě několik stromů, mimo jiné i na dětský diagnostický ústav. Silnice jsou již sjízdné.

Uzavřeny jsou silnice na Orlickoústecku

Vytrvalé sněžení a silný vítr komplikují na mnoha silnicích v Pardubickém kraji dopravu. Sněhové jazyky ve výše položených oblastech zasahují často až do poloviny vozovky. Menší komunikaci z Helvíkova do Anenské Studánky na Orlickoústecku už museli silničáři uzavřít. Kalamitní je také situace v okolí Hlinska, kde na více místech vznikají vlivem silného větru sněhové jazyky a zužují šířku silnice. Podle Cvrkala je podobně sužovaná oblast Poličska a Lanškrounska.

Problémy jsou i ve zbytku republiky, často díky kamionům

Na Táborsku během noci napadlo místy až 30 centimetrů těžkého sněhu, který zapříčinil několik nehod včetně nehod kamionů a omezil autobusovou dopravu. „Do dnešních 14:00 se stalo v kraji 18 dopravních nehod, z toho asi tři čtvrtiny kvůli počasí. Řidiči opět podcenili počasí a nepřizpůsobili mu jízdu,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran. Na sjízdnosti silničáři stále pracují. Navíc mnohé kamiony zapadly na silnicích, na kterých neměly co dělat - chtěly si zkrátit cestu nebo se vyhnout poplatkům. Nicméně sami řidiči přiznávají, že i když dostanou blokovou pokutu, je tak malá, že se jim vyplatí zákazy porušovat.

Podle meteorologů lze očekávat další sněžení. V Krkonoších by mohlo připadnout až 50 centimetrů sněhu, vítr na hřebenech může v nárazech dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Silničáři připomínají, že jízda bez zimních pneumatik je v těchto podmínkách nebezpečná, při jízdě do hor doporučují sněhové řetězy.