Rozsáhlý úvěrový podvod odhalila pražská policie

Praha - Pražští policisté rozkryli případ úvěrových podvodů v České spořitelně. Až ke 300 falešným půjčkám pomáhala sociálně slabším organizovaná skupina, která si založila zprostředkovatelskou agenturu. Přes svého člověka pak v bance vyřizovala úvěry na zfalšovaná potvrzení o příjmech. Většinou šlo o půjčky ve výši zhruba 200 tisíc korun, agentura pak získávala od lidí velkou provizi, v rozpětí 20 až 180 tisíc.

Za celým podvodem stáli externí poradce banky, jeho manželka i muž, který v bance pracoval. Zprostředkovatelská firma sídlila na Praze 4, klienty sháněla inzeráty na internetu, teletextu nebo přímo na ulici. Lákala na snadné a rychlé půjčky, na což slyšeli hlavně lidé na sociálních dávkách, mateřské dovolené nebo čerstvě propuštění recidivisté. V pobočce České spořitelny si dohromady půjčili skoro 50 milionů korun. „Klient přišel do té agentury, zde mu bylo vystaveno nepravdivé potvrzení o výši příjmu, se kterým následně odešel do banky, a na základě toho mu byl úvěr schválen,“ popisuje jeden z kriminalistů.

Podle mluvčí České spořitelny Kristýny Havligerové se na podvodné jednání zaměstnance banky přišlo díky interním kontrolám na konci minulého roku. „Samozřejmě ihned jsme podali trestní oznámení a se zaměstnancem jsme rozvázali pracovní smlouvu.“

Sto padesát lidí, kteří si na falešné potvrzení půjčili peníze, už dostalo podmínečné tresty nebo stráví několik měsíců ve vězení. Dalších šedesát podle policie čeká podobný osud. Zbylých sedmdesát lidí se s bankou domluvilo na splátkovém kalendáři. Organizátorům úvěrového podvodu hrozí až osm let vězení.