Oběti domácího násilí budou možná chráněny i před stalkingem

Praha - Vládní novela občanského soudního řádu chce oběti domácího násilí výslovně chránit i před takzvaným stalkingem, tedy nebezpečným pronásledováním. Sněmovna dnes novelu podpořila v prvním čtení. Norma má také minimálně na polovinu snížit částku, kterou musejí oběti domácího násilí skládat při navrhování předběžného opatření, jímž chtějí například omezit přístup obviněného ke společnému bankovnímu kontu.

Dosavadní jistiny ve výši 50 000, respektive 100 000 korun u věcí spojených se společným podnikáním, novela snižuje na 20 000 a 50 000 korun. Snížení ministerstvo spravedlnosti do novely zapracovalo na podnět Rady vlády pro lidská práva. Podle ní nynější částka často bránila v přístupu ke spravedlnosti v těch nejnaléhavějších případech.

Vykázané partnery by naopak před zneužíváním zákona měla chránit nová definice pravidel pro prodloužení desetidenní lhůty. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zdůrazňuje, že dříve se hojně vyskytovaly nejasnosti v žádostech obětí o předběžné opatření, na jehož základě má soud rozhodnout o delším pobytu násilníka mimo domov. „Vznikají průtahy, kdy soud žádá o to, aby (oběť) doplnila podání, a mezi tím uplyne oněch 10 dnů. Pak je ten prostředek ochrany oběti neúčinný," řekl pro ČT Pospíšil s tím, že současná norma jasně říká, co má návrh obsahovat.

Pokud by navrhovatel předběžného opatření soudu neprokázal, že má vlastnický podíl na společném bydlení, mohl by soudce lhůtu prodloužit jen „z důvodů zvláštního zřetele hodných“, a to je-li ohroženým například i nezletilé dítě.

Novela počítá i s postihem stalkingu

„Stává se, že oběť přijde na policii, přinese ukázat v mobilu 4000, 5000 sms zpráv od toho, kdo ji pronásleduje…, ale nestačí to k zahájení trestního řízení,“ vysvětlila pro ČT advokátka Lucie Hrdá.

Opozice vítá zpřesnění normy, ale má své výhrady. „Někteří lidé by mohli tohoto institutu zneužít k vyřizování účtů s někým, koho by neprávem obvinili z této činnosti,“ říká poslanec a člen ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD).

Statistiky vykázaných násilníků
Statistiky vykázaných násilníků
Více fotek
  • Statistiky vykázaných násilníků autor: ČT24, zdroj: Bílý kruh bezpečí http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/679/67885.jpg
  • Jeroným Tejc autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/15/1408.jpg