Policejní vozy se promění v moderní pojízdnou kancelář

Praha - Policie představila prototyp technologického vybavení nových policejních aut. Jeho použití má v budoucnu zjednodušit práci policistů v terénu a zrychlit zásahy v případě krizových situací, jako jsou povodně nebo požáry. Ještě letos chce zařízení nainstalovat do 1700 nových vozů, budou sloužit hlavně u pořádkové, železniční, dopravní a částečně i cizinecké policie. Nejdřív ale musí vypsat výběrové řízení na dodavatele, za nové vybavení plánuje utratit 300 milionů korun.

Do vozů budou namontovány tři kamery: vpředu, vzadu a uvnitř mezi předními sedačkami. Vnitřní kamera tak bude monitorovat například zadržené osoby na zadním sedadle. Celý systém je infračerveně podsvícen, a tak kamery mohou snímat obraz i v nepříznivých podmínkách.

K zařízení budou také patřit zvukové mikroporty, které by měli nosit policisté u sebe, tiskárna, centrální řídicí jednotka, takzvaná černá skříňka, GSM a GPRS modul. „Policista bude moci přímo v terénu vyřídit oznámení, vyřídit jakoukoli věc včetně vytisknutí formuláře a již nebude znova občana obtěžovat a předvolávat na policejní stanici,“ dodává policejní prezident Oldřich Martinů. Jen z auta chtějí policisté odbavovat třeba krádeže, vykradené sklepy nebo většinu dopravních přestupků. Multifunkční počítač pak umožní mimo jiné i sledování kamer uvnitř vozidla. Operační středisko tak bude mít vůz pod dohledem.   

Nová výbava má ale taky pomoct dokázat například porušení zákona - jak ze strany policisty, tak ze strany občana. Auta totiž budou vybavena černou skříňkou - ta bude nerozbitná a zapečetěná, záznamy z ní se budou promazávat po třech měsících. Můžou ale sloužit jako důkazy při sporných událostech. „Přístup do ní mají speciálně vyškolení pracovníci se souhlasem policejního prezidenta,“ uvedl šéf projektové kanceláře Ivo Žídek.   

Policejní auta
Policejní auta