Hejtman Martínek: Proti poplatkům budeme dál bojovat

Praha - Ve středu poslanci omezili vybírání zdravotnických poplatků, nebudou je platit děti do osmnácti let a jisté ulehčení pocítí i senioři nad 65 let. Trucováním politiků se situace značně znepřehlednila a ve zdravotnictví nastal, co se poplatků týká, chaos. A spokojeni nadále nejsou ani politici.

„Pro pacienty je to ulehčení, ale ke kýženému a hledanému kompromisu nedošlo a ani dojít nemohlo, protože se vůbec nejednalo,“ stěžuje si hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Ten také vyčítá vládě, že není ochotná jednat s opozicí: „Vládní koalice zřejmě usoudila, že s námi jednat není potřeba.“ ČSSD se bude dále pokoušet poplatky zrušit. Podle Martínka jde totiž o kompromis pouze v rámci koalice. S opozicí nikdo nejednal.

Prezident České lékařské komory Michal Kubek vyzval kraje k neplacení za pacienty a vyzývá je, aby dosažený kompromis akceptovaly: „Osvobození dětí je v souladu s evropskou tradicí solidárního financování, proto žádám hejtmany a krajské zastupitele, aby ukončili praxi dotování těchto poplatků pro některé pacienty.“ Podle něj by měl kompromis dostat šanci, aby byla prověřena jeho životaschopnost.

Martínek ovšem takovou variantu vylučuje, nedošlo totiž k žádným jednáním, o které kraje stály. Kraj tedy dál bude platit za ty, kdo si to vyžádají. To vnáší do systému placení poplatků značný chaos. Martínek si ale situaci pochvaluje: „Jsem vděčný svým spoluobčanům, že chápou, jak to kraj myslel, a že toho využívají, když to skutečně potřebují.“

Řešení je to ale jen částečně, což Martínek přiznává. Znevýhodnění jsou ti, kteří to mají do krajských zařízení dál. Peníze, které by měly sloužit i těmto lidem, jsou totiž využívány na pokrytí zdravotnických poplatků jiných lidí. Podle Martínka se nejedná v Pardubickém kraji o nemocnice, na lékárny se to ale vztahuje.

Martínek tvrdí, že vrácení poplatků od kraje využívá v případě nemocnic a ambulantních zařízení 40 - 50 procent lidí, v lékárnách pak mezi 70 - 80 procenty.