Mrština kvůli skandálu přeruší členství v sociální demokracii

Praha - Sociální demokraté chtějí regionálnímu politikovi Miloslavu Mrštinovi, který je hlavní postavou skandálu kolem financování nevěstince, přerušit členství ve straně. Sám Mrština dnes poslaneckému klubu slíbil, že ze strany odejde do doby, než si vyřeší své problémy. Deník Mladá fronda DNES (MfD) totiž dnes přišel s další spornou informací kolem sociálního demokrata Mrštiny, který má prý pochybné lustrační osvědčení. On však spolupráci s komunistickou tajnou službou popírá. Na jeho podivnou minulost paradoxně upozornil šéf ČSSD Jiří Paroubek v reakci na zjištění MfD o dotacích, které politik v minulosti získal na provoz veřejného domu.

Právě Paroubek na dnešním zasedání klubu ČSSD oznámil, že ČSSD Mrštinovi přeruší členství ve straně, Mrština si má také zažádat o nové lustrační osvědčení. Podle prvního místopředsedy strany Bohuslava Sobotky už se celá záležitost přestala týkat sociální demokracie. Současná vedení na ministerstvech práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj by se prý měla pokusit rozklíčovat všechny okolnosti případu.

„Nejen na základě těchto informací, ale i vzhledem k sílícím informacím, které zpochybňují minulost pana Miloslava Mrštiny, a především jeho lustrační osvědčení, budeme požadovat od krajské organizace ČSSD v Královéhradeckém kraji prošetření všech podezření, která se Miloslava Mrštiny týkají,“ uvedl předseda ČSSD.

Mrština tvrzení Paroubka odmítá, MfD má však vázací akt 

Mrština s tvrzením, že jej policie někdejšího komunistického režimu vedla jako tajného spolupracovníka, nesouhlasí a deníku předložil negativní lustrační osvědčení. „Když jsem byl v předsednictvu, tak to (lustrační osvědčení) sami chtěli. Protože když jste členem předsednictva, tak to musíte mít,“ řekl.

MfD ale získala z archivu bezpečnostních složek Mrštinův svazek, jehož součástí je i vázací akt psaný rukou. „Ve třech registračních protokolech, které vede archiv bezpečnostních složek, je vedena osoba Miroslav Mrština,“ řekl mluvčí archivu Jiří Reichel. Podnikatel ale pravost svazku zpochybnil. „Tohle není můj podpis, to není moje písmo. To je moje fotka, to je z občanky,“ řekl Mrština.

Existují pochyby o pravosti lustračního osvědčení 

Ministerstvo vnitra se k lustračnímu osvědčení odmítá vyjádřit. „S ohledem na ochranu osobních údajů nemůže ministerstvo vnitra potvrzovat skutečnost, zda si někdo zažádal o vydání lustračního osvědčení. Také není možné sdělit, zda lustrační osvědčení bylo vydáno a s jakým výsledkem,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Proto není úplně jasné, zda má Mrština v ruce padělek, nebo mu ministerstvo vydalo chybný dokument. Obojí je možné. Ve svazcích je totiž veden jako Miroslav, ve skutečnosti se jmenuje Miloslav. Pokud se ale vědomě prokazoval nepravým lustračním osvědčením, mohl se dopustit i podvodu.

Mladá fronta Dnes ve čtvrtek upozornila, že Miloslav Mrština, který byl několik let šéfem ČSSD v Královéhradeckém kraji a členem předsednictva strany, dostal před volbami v roce 2006 od ministrů za ČSSD státní příspěvky ve výši 5,2 milionu korun. Peníze pak údajně použil na přestavbu veřejného domu Vyhlídka, který vlastnil v Náchodě. Politika navíc jeho straničtí kolegové zaměstnali v dozorčí radě státního podniku Čepro. Vedení ČSSD se proti těmto informacím ohradilo a oznámilo, že zvažuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele.