Vystoupením Jiřího Paroubka zahájili sociální demokraté svůj sjezd

Praha - Delegáti sjezdu ČSSD, který se od rána koná ve Veletržním paláci, rozhodují o způsobu volbě předsedy strany, strategii boje proti zdravotnickým poplatkům a hospodářské krizi a jak zvítězit v červnových volbách do Evropského parlamentu. Od 9 do 17 hodin sjezd přenáší zpravodajská stanice ČT24 živě.  Na sjezdu vystoupí i americký generál a bývalý šéf armádních sil NATO v Evropě Wesley Clark, který poskytl ČT exkluzivní rozhovor.  ČT24 navíc nabízí rozhovory s aktéry, analýzy, reportáže, reakce politologů, analytiků i komentátorů. Volebním sjezdem diváky provází Václav Moravec a Alice Schinabeková.

ČSSD si chce na sjezdu připravit půdu pro to, aby za měsíc mohli zvolit vedení strany. Zejména o posty místopředsedů je velký zájem, proto se diskutuje o rozšíření počtu místopředsedů z pěti na šest. „Pokud by se počet rozšířil, tak je to jenom dobře pro ty místopředsedy, že by si tu agendu rozdělili, protože témat by bylo dosti,“ uvedl jako hlavní důvod šéf sněmovny Miloslav Vlček.

O křeslo předsedy se uchází jediný kandidát Jiří Paroubek. Zítra ale budou delegáti hlavně měnit stanovy. Sám Jiří Paroubek totiž původně prosadil volbu předsedy všemi členy, teď ale tvrdí, že by to nemělo smysl, když nemá protikandidáta. „Prostě není potřeba střídat hráče. A hlavně necítím tu snahu zdola. Ti lidé se zkrátka nenominují, protože mají pocit, že je mnohem výhodnější se držet v houfu,“ zhodnotil situaci šéf kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu Jiří Havel.

Dnešního dne sociální demokraté využijí také k projednání programu a strategie pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, které se budou konat už za necelé čtyři měsíce 5. a 6. června. Paroubek již dříve uvedl, že považuje první sjezdový den za vhodný pro razantní zahájení volební kampaně. Než jednání sjezdu do března delegáti přeruší, vyjádří se rovněž k návrhům opatření ČSSD proti finanční krizi, zahraniční politice, k sociální a zdravotní problematice a k penzijní reformě.

Sjezd ČSSD na zpravodajské stanici a webu ČT24

9:05 - Diskuze o pozici Jiřího Paroubka uvnitř strany a navenek

9:45 - Přímý přenos úvodního projevu Jiřího Paroubka a následující diskuze delegátů o hospodářské krizi a o volbách do Evropského parlamentu. Po skončení přenosu ve 13:00 bude následovat analýza ve studiu ČT24 celého dopoledního bloku.

14:00 - Začíná odpolední blok s projevy zahraničních hostů, například slovenského premiéra Roberta Fica, a českých europoslanců.

16:45 - Přímý přenos závěrečné tiskové konference

Sjezd ČSSD
Sjezd ČSSD