Startuje projekt „dobrovolného návratu“ cizinců

Praha - Dneškem startuje projekt "dobrovolných návratů" cizinců, kteří v důsledku krize přišli v Česku o práci a nemají peníze na návrat do své země. Plán projektu schválila vláda přesně před týdnem. Podle výpočtů ministerstva vnitra může do března přijít o práci 12 tisíc cizinců, do půl roku pak vyprší pracovní povolení 68 tisícům. Řada z nich ale o návrat do své vlasti vůbec nestojí.

Podle ministerstva vnitra může přijít do března o práci 12 000 cizinců. Do půl roku vyprší pracovní povolení 68 000 cizinců. Vláda počítá s úvodními náklady ve výši 60,7 milionu korun. Navrhuje omezit udělování dlouhodobých víz a důkladnější kontroly agentur zaměstnávajících cizince v ČR.

Pomoc českého státu s dobrovolným návratem bude moci využít v první fázi, která bude trvat osm měsíců, 2000 cizinců. Stát tak chce zabránit tomu, aby se propuštění cizinci v Česku dostali do ilegality, hrozil by pak totiž nárůst kriminality a organizovaného zločinu.

Zdrojem informací jsou letáky i internetové stránky 

K cizincům se potřebné informace dostanou prostřednictvím letáků, které jsou k dispozici i v několika jazykových mutacích - angličtina, bosenština, indonéština, moldavština, mongolština, ruština, ukrajinština či vietnamština. Letáky byly rozeslány na jednotlivé úřady státní správy nebo mezi nevládní organizace. Jsou k dispozici i na internetových stránkách ministerstva vnitra.

Cizinci, kteří využijí pomoc státu, budou mít zaplacenou cestu a kromě toho dostanou kapesné 500 eur. Vláda se chce také podrobněji podívat na agentury, které v Česku cizincům zprostředkovaly práci. „To jsou instituce, které musí nést odpovědnost za lidi, které přivedly do této země,“ dodal ministr vnitra Ivan Langer.

Kabinet teď chce podle ministra vnitra Ivana Langera zabránit tomu, aby byli cizinci v Česku zneužíváni pro otrockou práci nebo aby sami páchali v důsledku nezaměstnanosti trestnou činnost. Pro většinu z nich ale odchod není řešení.