Mrština měl podle podezřelé nahrávky osobně řídit nevěstinec

Praha - Sociální demokracie se podle Mladé fronty Dnes už před lety dozvěděla o aktivitách svého regionálního politika Miloslava Mrštiny, jehož jméno je spojené s pochybnými dotacemi veřejného domu v Náchodě. Podle listu se před devíti lety objevila nahrávka s výpovědí člena náchodského podsvětí. Muž popisuje, jak se Mrština osobně angažoval v chodu údajného nevěstince v hotelu Vyhlídka v Náchodě. Zároveň ale existuje notářsky ověřené prohlášení, ve kterém své svědectví odvolává a tvrdí, že mu někteří regionální politici ČSSD slíbili za smyšlenou výpověď peníze. 

List píše, že výpověď nahrál na diktafon člen krajského výkonného výboru a zastupitel za ČSSD v Hradci Králové Jiří Nosek. Tento funkcionář tvrdí, že ho zkontaktoval jeden z náchodského podsvětí Miroslav J., jehož vyjádření o Mrštinovi Nosek s vědomím Miroslava J. nahrál. Muž na nahrávce o Mrštinovi říká: „Volal, jestli bych mu nepomohl, že mu utekly nějaké dvě Polky.“ Od Mrštiny prý dostal i jejich fotografii. Později mu Mrština zavolal, že Polky jsou v Hradci a že tam s ním má pro ně dojet.

Jak měl fungovat nevěstinec Vyhlídka

„Všechny peníze zákazníci platí na baru. On si je nechává. A jednou za týden nebo za čtrnáct dní děvčata vyplácí. Dává jim z tržby 40 procent a 60 procent si nechává sám,“ řekl o Mrštinovi, jehož popsal jako mafiána a vyděrače, který mimo jiné obchodoval s bílým masem.


Miroslav J. rovněž vypověděl, že mu Mrština ukazoval, že v některých pokojích má skryté kamery. Dění na pokojích prý rovněž nahrával na video. Natočené materiály měly sloužit k vydírání.

Nahrávkou se zabývalo nejvyšší vedení ČSSD 

Jiří Nosek podle MfD uvedl, že na Mrštinu podal trestní oznámení a kopii nahrávky údajně předal policii. Originál přehrál krajskému vedení. Dnešní šéfka hradecké ČSSD Hana Orgoníková si prý z obsahu nic nepamatuje a nepamatuje si ani to, zda kazetu vůbec slyšela. Kazeta se pak podle MfD dostala až k tehdejšímu náměstkovi ministra vnitra Stanislava Grosse Petru Iblovi, který ale odmítl říci, co s ní udělal.

Podle Mrštiny za nahrávkou stojí Orgoníková a Nosek 

Mrština podle MfD přiznal, že Miroslava J. zná. Říká ale, že za kompromitujícím materiálem ve skutečnosti stojí Orgoníková, která s Noskem zaplatila zločince, aby proti němu vypovídal. Pak prý využila svého vlivu a předala výpověď Grossovi. Ten to ale popírá. „Já jsem nikdy nic neviděl ani neslyšel,“ řekl Gross. Mrština říká, že kazetu tehdy mělo i předsednictvo strany. Orgoníková označila tvrzení Mrštiny za nepravdivé.

Obvinění, že si falešný kompromitující materiál proti němu objednala Orgoníková s Noskem, opírá Mrština o notářsky ověřené prohlášení. V něm Miroslav J. své původní svědectví odvolává a naopak tvrdí, že mu Nosek s dalšími slíbil za smyšlenou výpověď peníze.

Předsedkyně královéhradecké ČSSD
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24