Srážka vlaků v Paskově: 43 zraněných, viníkem je asi strojvedoucí

Ostrava - V Paskově na Frýdecko-Místecku se dnes dopoledne srazily na jednokolejce dva osobní vlaky. Nehoda si vyžádala asi 43 zraněných, jedním z nich je i strojvůdce. Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla nemusí být počet zraněných ještě konečný. Tři lidé utrpěli těžká zranění. Vlaky se srazily deset minut po deváté hodině na jednokolejné trati vedoucí z Ostravy na Frýdek-Místek a Valašské Meziříčí asi půl kilometru před železniční stanicí. Podle moravské mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové způsobil nehodu strojvedoucí, který jel proti signálu Stůj. Kvůli nehodě byl v místě na zhruba devět hodin přerušen železniční provoz, obnoven byl před 19:00.

Záchranáři ošetřili na místě celkem 23 lidí. „Nyní se k nám dostávají informace o dalších lidech, kteří byli zraněni, z místa odešli a postupně vyhledávají lékařskou pomoc. Nejvíce ve Frýdku-Místku. V tamní nemocnici už ošetřili 30 lidí,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Vážnější zranění například utrpěl jeden ze strojvedoucích. „Deset zraněných bylo převezeno sanitkami do nemocnice ve Frýdku-Místku, několik dalších do ostravských nemocnic ve Vítkovicích a Fifejdách a dva přeletěli vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Dodal, že ani jednoho zraněného nemuseli z trosek vlaků hasiči vyprostit.

Primář chirurgicko-traumatologického oddělní frýdecko-místecké nemocnice Alois Hájek uvedl, že lékaři tamní nemocnice ošetřili převážně lehce a středně těžce zraněné cestující. „Například zlomeninu nosu. Byli to hlavně mladí lidé, zřejmě studenti,“ uvedl.

Dva nejvážněji zranění jsou v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice. Posádka vrtulníku ošetřila ženu s poraněním páteře a nohy, druhým zraněným byl muž s poraněním hlavy. Oba pacienti byli při vědomí a jejich stav byl stabilizovaný.

Podle Šubové již je téměř jisté, že nehodu způsobil strojvedoucí motorového osobního vlaku 3101, který mířil do Ostravy. „S největší pravděpodobností přehlédl při vyjíždění ze stanice červenou a vjel na jednokolejný úsek, kde pak došlo k nehodě,“ řekla mluvčí. Potvrdila tak informace Drážní inspekce, podle které za nehodu může selhání lidského faktoru. Škoda byla předběžně vyčíslena na 7,5 milionu korun.

„Jeden (vlak)jel směrem z Kojetína do Ostravy. Druhý zase z Ostravy směrem do Frenštátu pod Radhoštěm,“ uvedl Neusar. Hasiči museli vlakyzajistit před požárem. Z jednoho z vlaků unikala voda z topení, únik nafty z lokomotiv hasiči nezaznamenali.

České dráhy oznámily, že kvůli kolizi přijmou mimořádná opatření. „Při kontrolách v terénu i během povinných školení musí být kladen zvýšený důraz na to, aby pracovníci Českých drah přesně dodržovali předepsaný postup při odjezdu vlaků ze stanic, kde výpravu neprovádí výpravčí,“ uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

V Paskově na Frýdecko-Místecku se dopoledne srazily na jednokolejce dva osobní vlaky.
V Paskově na Frýdecko-Místecku se dopoledne srazily na jednokolejce dva osobní vlaky.
Více fotek
  • V Paskově na Frýdecko-Místecku se dopoledne srazily na jednokolejce dva osobní vlaky. autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/685/68405.jpg
  • Střet dvou vlaků autor: HZS Moravskoslezského kraje, zdroj: www.hzsmsk.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/685/68474.jpg