Doležel vyšel z kauzy „pět na stole v českých“ opět nevinen

Praha - Někdejší tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel opět vyslechl osvobozující verdikt v kauze známé jako "pět na stole v českých". Vynesl jej dnes pražský městský soud, který Doležela v druhém kole procesu zprostil obžaloby z pokusu o podvod. Ke stejnému závěru dospěl i loni v lednu, pražský vrchní soud pak ale koncem června rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Dnešní rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Podvod údajně spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova a odvysílala je ve svém pořadu Na vlastní oči.

Státní zástupkyně Radomíra Biolková uvedla pro ČT, že není možné považovat pouze televizní záběry za směrodatné. „Nelze vycházet jenom z těch záznamů , které pořídil pan Janek Kroupa. Je nutno vycházet i z dalších důkazů, tedy svědeckých výpovědí,“ uvedla Biolková s tím, že třeba výpověď lobbisty Spyry je pro ni zásadní. Předseda soudního senátu Kamil Kydalka ale zdůraznil, že Spyra byl u soudu několikrát vyslechnut a vždy tvrdil něco jiného.

Podle žalobců Doležel před Spyrou předstíral, že může do privatizace zasáhnout. Využil k tomu prý například i svoji schůzku s polským premiérem Markem Belkou, na kterou ho vyslal předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Belka totiž v roce 2005 Paroubkovi sdělil, že kvůli menšinovým akcionářům PKN Orlen může privatizace zkrachovat, a to může poškodit česko-polské vztahy.

Pět na stole - tajný komunikační kód??

Doležel tvrdil, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že „na stole bude pět“. Po Spyrově otázce, zda „v českých“, Doležel souhlasil. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se se Spyrou dohodli. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace „pět na stole“ tak podle Doležela znamenala účast českého premiéra.

Zdeněk Doležel u soudu:

„Beru to tak, že to byla dobře připravená past na jméno Doležel Zdeněk.“

Spyra naopak tvrdil, že ho Doležel o úplatek žádal. Při své výpovědi však přiznal, že formou kódované řeči s Doleželem hovořili. Měli prý například dohodnuté speciální výrazy pro místa schůzek.

„Když půjdete do jakékoli hospůdky nebo s námi na kávu, tak uslyšíte takových rozhovorů, že se vám zatočí hlava. Je tam tisíce věcí, které může kdokoli interpretovat šíleným stylem,“ okomentoval své jednání Doležel. Sám Spyra naopak tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal.

Radomíra Biolková, státní zástupkyně v kauze Pět na stole v českých
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24