Úřad v Plzni zakázal extremistům další pochod městem

Plzeň - Radnice třetího plzeňského městského obvodu dnes zakázala další akci přívrženců ultrapravice. Na sobotu 21. února se ji pokusil svolat Plzeňan Tomáš Babka jako Protest proti sionismu a židovskému vlivu ve společnosti. Úřad akci zakázal vzhledem k osobě svolavatele a oznámenému účelu shromáždění. Podle policie je Babka jedním z čelních představitelů Autonomních nacionalistů Plzeňsko a má kontakty na radikální část Národního odporu Praha. Pozvánky na protest už zveřejnily některé extremistické weby. Organizátoři na nich upozorňují, že na akci bude zakázán alkohol a kouření, diskuse s novináři a provolávání "nevhodných" hesel.

„Dospěli jsme k závěru, že shromáždění by mohlo směřovat k výzvě popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, a k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti,“ uvedla mluvčí úřadu Hana Josefová. Celé odůvodnění už úřad zveřejnil na své vývěsní desce.


O možnost pochodovat Plzní požádal Babka na úřadě minulý týden v pátek, účast odhadl na 100 až 300 lidí. Pochodovat se mělo od 13:00 do 16:00 na několik set metrů dlouhé trase Obchodní centrum Plaza, Solní ulice, náměstí Republiky. Podle instrukcí na internetu se účastníci mají sejít u obchodního centra ve 12:00.

Radnice třetího plzeňského městského obvodu zakázala pochod městem během několika týdnů už podruhé. První zákaz vydala 23. ledna. Tehdy Plzeňan Martin Kolářík ohlásil akci jako Protest proti okupaci Palestiny s účastí až 400 lidí. Podle policie také tehdy stáli za akcí lidé blízcí Autonomním nacionalistům Plzeňsko. Protože na stejný den ohlásila židovská obec před synagogou shromáždění, navrhli úředníci Koláříkovi změnu trasy. Kolářík ale trval na průchodu po Klatovské a Americké třídě. Úřad proto pochod zakázal.