Horníci by mohli chodit do penze dřív

Praha 17. února (ČTK) - Horníci, kteří začali v dolech pracovat před rokem 1993 a odpracovali v nich daný počet let, by mohli chodit do penze dřív než jiní pracovníci. Jejich důchodový věk může stanovit vláda. Schválila to dnes sněmovna. Zákon by mohl začít platit už letos. Musí ho ale ještě odhlasovat Senát a schválit prezident.

Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje. Kolem roku 2030 by se měl dostat na 65 let. Počítá s tím schválená první etapa důchodové reformy. Hornické odbory proti zvyšování penzijního věku protestovaly. Tvrdily, že mnozí horníci by se důchodového věku kvůli zdravotnímu stavu ani nedožili.

„Po dohodě s představiteli hornických odborů jsme došli k řešení, že umožníme jiné započítávání důchodového věku u těch horníků, kteří nastoupili do dolů před 1. lednem 1993,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Připomněl, že horníci před 16 lety nastupovali do dolů za jiných podmínek. Tehdy totiž existovaly takzvané důchodové kategorie. Podle nich lidé v náročných profesích mohli chodit do důchodu dřív. U horníků to bylo v 55 letech. Takový důchodový věk pro horníky a jiné těžce pracující chtěli i odboráři. Parlamentu před časem předali petici s tímto požadavkem, kterou podepsalo 16.000 lidí. Podle zákona, pro nějž dnes zvedlo ruku 180 ze 181 přítomných poslanců, by nová úprava neměla být výhodnější než situace před 16 lety.

Důchodový věk stanoví vláda nařízením. Jeho podoba bude podle Nečase výsledkem dalších jednání s představiteli těžařských organizací a odborů. Ministr uvedl, že dřív by do penze mohlo jít několik tisíc horníků. Záležet ale bude na tom, jak dlouhou dobu pod zemí pracovali. „Ukazuje se, že tím, že zanikly důchodové kategorie, zanikly i podrobné evidence dob, které strávili horníci v dolech. Stávající evidence nejsou srovnatelné,“ dodal Nečas.