Šance na umístění největšího laseru na světě v Česku rostou

Praha - Šance na umístění víceúčelového obřího laseru ELI (Extreme Light Infrastructure) v České republice rostou. Čeští vědci totiž mají s laserovou technologií zkušenosti a můžou se pochlubit laserovým systémem PALS - pracovištěm, které je otevřeno zahraničním vědcům a v minulých letech vykazovalo největší počet experimentů mezi pracovišti tohoto typu v Evropě. Šance Česka na umístění nejvýkonnějšího laseru, který má sloužit mnoha vědeckým oborům, potvrdil i vedoucí oddělení rentgenových laserů Fyzikálního ústavu Akademie věd Bedřich Rus.

Rus je považován za českého duchovního otce projektu, který se připravuje v rámci Evropské unie. Pokud se uskuteční, půjde o největší laser na světě. Rus je například koordinátorem pracovní skupiny (Work Package 7A-Lasers), jejímž úkolem je vypracování projektů laserového systému budoucí infrastruktury a výzkum sekundárních zdrojů, zejména zdrojů rentgenových.

O realizaci projektu projevily kromě České republiky zájem také Francie, Británie, Maďarsko a Rumunsko. Vážnými konkurenty Česka jsou Británie a Francie. V kuloárech se ale mluví o tom, že Francie má o projekt zájem jen naoko - že realizaci zdržují v naději, že se záměr nakonec neuskuteční a peníze se použijí na jiné unijní projekty.

Rozhodnutí o umístění laseru má padnout letos v létě. Ministerstvo školství i česká diplomacie jsou připraveny udělat vše pro to, aby tato infrastruktura světového významu stála právě v Česku. Ministerstvo například prosadilo ve vládě usnesení, že kabinet bude kandidaturu Česka na realizaci projektu podporovat.

Laser by mohl stát v Dolních Břežanech nebo u Zlatníků-Hodkovic

Česká strana založila konsorcium vědeckých institucí ELI-CZ, které mají na ELI zájem. Jeho členy jsou České vysoké učení technické v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Technická univerzita v Liberci, Univerzita Karlova v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita v Plzni, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a z Akademie věd Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Ústav fyziky materiálů, Ústav fyziky plazmatu, Ústav přístrojové techniky a Fyzikální ústav, který je koordinátorem projektu.

Organizátoři projektu mají zajištěny dvě lokality ve Sředočeském kraji vhodné pro umístění laseru. Jsou to pozemky u Dolních Břežan a u Zlatníků-Hodkovic. Budova by mohla stát ve druhé polovině roku 2011. Technologie by pak mohly být instalovány v letech 2012 a 2013. Pokud bude projekt schválen, Evropská unie by na něj mohla ze strukturálních fondů poskytnout 260 milionů eur.

/*json*/{"map":{"lat":50.0258287524,"lng":14.4401550293,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.964030836099,"lng":14.457321166992,"type":"1","description":""},{"lat":49.960497127601,"lng":14.480838775635,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

ELI bude mít výkon asi stokrát větší, než je výkon největších současných zařízení tohoto druhu. Využitelný bude podle Rusa v mnoha oborech, například v biologii pro zkoumání buněk či pro terapii nádorů. Aplikace se zejména týkají holografie molekul proteinů. Díky intenzitě záření laseru by bylo možné zaznamenat hologram a rekonstruovat komplexní biologické struktury. Bude jím také možné vytvořit fyzikální podmínky podobné těm, které existovaly při vzniku vesmíru. S jeho pomocí bude možné studovat kvantovou fyziku nebo gravitaci, jaká je v blízkosti černé díry. „Takovéto zařízení je snem mikrobiologů, fyzikálních chemiků i mnoha jiných vědců,“ uvedl Rus. Po uvedení do provozu bude přibližně 80 procent provozních nákladů financováno zahraničními partnery projektu.

Do přípravné fáze projektu se zapojilo 16 zemí, kromě Česka i Německo, Británie, Francie, Itálie, Portugalsko, Maďarsko, Řecko a Španělsko. Základní i aplikovaný výzkum v ELI by mohl také přispět k výchově nové generace badatelů a technologických specialistů. Počítá se s tím, že se do aplikačního výzkumu zapojí tuzemské i zahraniční firmy a že realizace vybraných projektů bude podnětem ke vzniku nových malých a středních firem specializovaných na pokročilé technologie.

Umístění ELI v Česku by významně zvýšilo prestiž republiky ve vědě a výzkumu, tvrdí stoupenci projektu.

Logo Akademie věd
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24