Kraj Vysočina rekonstruuje další část severojižní silniční spojky

Jihlava - Kraj Vysočina letos rekonstruuje další část severojižní silniční spojky. Přestavba se bude týkat necelých dvou kilometrů silnice II/360 mezi Štěpánovicemi a Vacenovicemi na Třebíčsku, řekl dnes Radek Handa z krajského odboru dopravy. Na práce za desítky milionů korun se kraj pokusí dostat evropskou dotaci. Zlepšování silničního spojení směrem k rakouským hranicím patří mezi dlouhodobé priority Vysočiny.

Úsek u Štěpánovic je ve špatném stavu a je úzký, uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl. Během celkové rekonstrukce, která má být provedena během tohoto roku, se silnice z dosavadních necelých šesti metrů rozšíří na 9,5 metru.

Severojižní spojka směřuje od Poličky na Pardubicku přes Velké Meziříčí, Třebíč a Jemnici do Jihočeského kraje. Podle předpokladu by měla vést až do rakouské obce Raabs an der Rhaya. V kraji Vysočina tato silnice měří 118 kilometrů, na její modernizaci pracuje kraj dlouhodobě. Přestavba jednotlivých úseků stála jen v posledních letech stovky milionů Kč. Řada dalších staveb se ještě plánuje.

Silniční spojka míří k hraničnímu přechodu Hluboká - Schaditz

Největší pokrok nastal mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí, kde už byly za peníze kraje a státu vybudovány obchvaty obcí Rudíkov, Trnava a Oslavice, letos by měl být dokončen obchvat Oslavičky. Stavby u Trnavy a Oslavice stály celkem 210 milionů Kč. Obchvat Oslavičky, který vzniká ve dvou etapách, bude za 130 milionů Kč.

Naopak nejméně rozpracovanou částí severojižního spojení je úsek od Jimramova do Velkého Meziříčí, upozornil Handa. Částečná úprava trasy se tam plánuje mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Rodkovem, obec Strážek by se v budoucnu měla dočkat obchvatu.

Na silnici směřující z Třebíče do Jihočeského kraje již byly opravy provedeny například mezi Jemnicí a Lhoticemi; u Moravských Budějovic byla postavena okružní křižovatka a v Jaroměřicích nad Rokytnou rekonstruován most.

Silniční spojka míří k hraničnímu přechodu Hluboká - Schaditz. Pro její kvalitní napojení na rakouskou silniční síť je potřeba přestavět necelý kilometr silnice ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Handa podotkl, že podle dohody to má být provedeno v letošním roce.