Patnáctiletý zloděj rekordmanem: 150 zločinů, škoda 2,5 milionu

Ostrava - Minimálně 150 zločinů a škodu v hodnotě téměř dvou a půl milionu korun má údajně na svědomí patnáctiletý chlapec z Ostravy. Podle policistů jde o rekordmana, který kradl vždy během útěků z výchovných a diagnostických ústavů. Jeho kariéra zločince začala v roce 2004.

Chlapec v lednu oslavil patnácté narozeniny. „Byl si vědom, že je nepostižitelný. Ke všem zločinům se vždy přiznal. Říkal, že kradl, aby si během útěku opatřil peníze na jídlo a zábavu,“ řekl kriminalista Radim Teichmann. Dodal, že hoch z ústavu utekl téměř čtyřicetkrát. „Otec mu už zemřel. Matka i se sourozenci žije v Anglii,“ uvedl policista.

V ústavech strávil vždy jen několik dní a opět utekl. Na útěku je i nyní. „Předpokládáme, že i nyní páchá trestnou činnost. Pokud jej dopadneme a usvědčíme, bude už trestně odpovědný,“ dodal kriminalista.

Školák se podle policie zaměřoval především na krádeže věcí z automobilů. Vždy rozbil okno nebo vypáčil zámek. Na svědomí má ale i vloupání do restaurací, rodinných domů či stánků s občerstvením. Ukradené věci pak prodával na ulici chodcům. Když byl na útěku, přespával u kamarádů, rodinných příslušníků či ve sklepích panelových domů.