Simulovaný atomový hřib skupiny Ztohoven je pouze přestupek

Trutnov - Simulovaný atomový výbuch, kterým se skupina Ztohoven předloni nabourala do vysílání České televize, není podle Okresního soudu v Trutnově trestným činem, ale pouze přestupkem. Místopředseda soudu Vladimír Řezníček uvedl, že podle soudního usnesení by měl případ řešit jako přestupek Městský úřad v Trutnově.

Rozhodnutí soudu není pravomocné. Stížnost proti němu podal státní zástupce, takže jednání se přesune ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Státní zástupce navrhl 7 obžalovaných členů skupiny uznat vinnými ze šíření poplašné zprávy. Požadoval pro ně podmíněný trest vězení. Obhajoba navrhla zproštění obžaloby.

„Soud rozhodl, že jednání skupiny není trestným činem, ale na zproštění to není,“ řekl Řezníček. Dodal, že by mohlo jít o přestupek zřejmě proti majetku, autorskému právu či veřejnému pořádku. Konkrétní řešení přestupku v eventuálním řízení již bude záviset na městském úřadu.

Ztohoven místo výpovědi u soudu odkazovali na svůj manifest

Většina z obžalovaných umělců před soudem v Trutnově loni v březnu odmítla vypovídat a odkázala na manifest skupiny Ztohoven. V něm tvrdí, že svým činem chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Členové také popřeli úmysl vyvolat paniku či poškodit televizní vysílání.

Skupina Ztohoven v prosinci 2007 vyhrála první ročník nových cen pro mladé umělce, které pod názvem Cena NG 333 poprvé vyhlásila Národní galerie v Praze, a získala 333.000 korun. Cenu získala od odborné poroty právě za dílo nazvané Mediální realita postavené na simulovaném výbuchu v ČT.

Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven se v červnu 2007 nabouralo se simulovaným atomovým výbuchem v oblasti Krkonoš do vysílání České televize.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24