Na dálnici D5 se v mrazu narodil zdravý chlapeček

Plzeň - Na 127. kilometru dálnice D5 se ve čtvrtek ráno narodil chlapeček Lukáš. Venkovní teplota se přitom v tu chvíli pohybovala kolem deseti stupňů pod nulou. Rodiče byli na cestě do plzeňské porodnice, dojet už ale nestihli. Porodní tým pod vedením tatínka tvořila tříčlenná hlídka dálniční policie, která jela v tu chvíli náhodou kolem. Dítě i matka jsou v pořádku, zdravotníci je převzali a převezli do plzeňské porodnice.

Policejní hlídka si před koncem své služby všimla v pravém jízdním pruhu odstaveného auta. Rodiče museli kvůli rychlému průběhu porodu zastavit a na místo si přivolali sanitku. Dítě se ale začalo hlásit na svět ještě před příjezdem lékařů, a tak policisté neváhali a mamince přímo na dálnici pomohli ve vozidle porodit. Vyhřáli služební auto a když bylo po porodu, tak se vydali naproti sanitce.

Chlapeček se narodil v termínu, vážil tři kila třicet pět. „Miminko vylezlo samo a tatínek se už postaral o zbytek, zavázal pupeční šňůru a postaral se o mě a o malého, aby byl v teple,“ usmívá se Michaela Trhlíková. Otec malého Lukáše dodal, že ke všemu přišel jako slepý k houslím, přes telefon mu radila i zdravotní sestra.

Samotný porod trval jen krátký okamžik a obešel se bez komplikací. „Malého chlapečka zabalili policisté do prostěradla a společně s maminkou ho vzali do služebního policejního vozidla,“ popsala události policejní mluvčí Pavla Soukupová. Policisté později převezli matku i s chlapečkem k nedaleké čerpací stanici, kde si ji a novorozence převzali záchranáři. „Kritické bylo hlavně ošetření pupečníku na straně dítěte, aby nevykrvácelo,“ zdůrazňuje lékař Jan Cibulka.

Na dálnici se v nedávné době narodilo několik dětí

I když porody v autě nejsou příliš běžné, na dálnici D5 se v nedávné době narodilo dětí hned několik. Zrovna kolem 128. kilometru se naposledy pár dní před Vánocemi narodila dvojčata. První dítě tehdy odrodil otec ještě před příjezdem sanitky, druhé už porodili záchranáři. „Za minulý rok jsme měli přímo v autě na dálnici D5 asi čtyři porody,“ dodala mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková.