Rekonstrukce nádraží v Českých Velenicích nabírá zpoždění

České Velenice - Plánovaná rekonstrukce nádraží v Českých Velenicích nabírá zpoždění. Může se kvůli tomu zdržet i probíhající oprava přilehlých tratí. Zástupci kraje a starostové tento problém řeší, není ale jasné, kde se stala chyba. Podle železničářů to byli energetici, kteří nevybudovali zdroj napájení. Distributoři to ale odmítají. Vinu svalují na obce, které zatím neumožnily vedení natáhnout.

Na části opravené tratě z Českých Budějovic do Velenic železničáři odstranili staré koleje a postavili sloupy pro trakční vedení. Do Nových Hradů teď dojedou elektrické vlaky rychleji. „Zkrácení cestovních dob plánujeme zhruba o 10 minut,“ říká vedoucí ČD v Jihočeském kraji Jiří Kafka.

Právě v Nových Hradech ale rychlá jízda končí. Lidé směřující do Velenic přestupují do motoráků nebo autobusů. Starostové z okolních obcí neuspěli se žádostmi o urychlení tempa oprav. „Je tam znát každý týden, každý měsíc zpoždění, takže spokojeni samozřejmě nejsme,“ říká starosta Velenic Jaromír Slíva (ČSSD).

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally je na vině energetická společnost E.On. Ta se ale brání tím, že napájecí stanici chtějí postavit, musí k ní ale přivést nové elektrické vedení a to je problém. Dokud stavbu stožárů nepodpoří obce na trase, nezačnou a společnost musí čekat na změny v územním plánu.

Práce na trati trvají dva roky a spolykaly miliardu korun, na další stamilióny přijde oprava velenického nádraží. Dopravci odhadují, že rekonstrukce by měla skončit pravděpodobně v roce 2011.