Na Opavsku unikl další chlor, hasiči evakuovali 200 lidí

Vítkov (Opavsko) - V areálu úpravny vody ve Vítkově na Opavsku opět unikl chlor. Chemikálie se dostala mimo areál, vytvořila mrak, a hasiči proto preventivně evakuovali nedaleké učiliště. Své domy opustilo i pět desítek lidí, kteří žijí v okolí čističky. Evakuace byla odvolána v pět hodin odpoledne a podle hasičů již nebezpečí nehrozí. V noci na dnešek se  však při prvním úniku chloru přiotrávili dva muži, oba skončili v nemocnici. Vinu na celé havárii pravděpodobně nesou zaměstnanci společnosti Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK), kteří chybovali při přečerpávání chemikálií.

Vítr nebezpečný chlorový mrak v průběhu odpoledne rozfoukal. „Výron je minimalizován. Uniká pouze otvory v objektu, které vyrazil lokální výbuch,“ řekl pracovník České inspekce životního prostředí Oldřich Janeba. Dodal, že hasiči chlor nadále skrápějí. „Na neutralizaci chemikálií jsme už použili 100 litrů louhu. Část látky jsme navíc přečerpali do odkalovacích nádrží, kde ji neutralizujeme vápnem,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Kůdela.

Na vině jsou nejspíš zaměstnanci vodáren a kanalizací

Chlor začal poprvé unikat po neočekávané reakci dvou chemikálií - síranu železitého a chloritanu sodného - okolo 21:30. „Vše je zatím v šetření. Ale vypadá to, že muži přečerpali dovezený síran železitý do nesprávného zásobníku s chloritanem sodným. Tím se vytvořila pára obsahující chlorové látky,“ upřesnila mluvčí SmVaK Eva Špirochová.

Oba přiotrávení muži skončili v nemocnici. „Měli dechové obtíže, došlo také k podráždění očí a ke zvracení,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Kvůli úniku chloru muselo dojít k evakuaci učiliště. „Rozhodl o ní krizový štáb města Vítkova,“ uvedl tamní ředitel Pavel Vavrla. Obyvatelé okolních domů se před ohrožením skryli v kulturním domě.

Chlor způsobuje poleptání sliznic a kůže

„Hasiči sráželi dvě hodiny výpary chloru vodní mlhou. Chlor skončil v záchytné jímce, únik do okolního prostředí nebyl potvrzen. Zasahovali v protichemických přetlakových oblecích a dýchacích přístrojích,“ doplnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Po pondělním zásahu hasičů vše vypadalo v pořádku. „Během dnešního dopoledne ale začala v zásobníku nová chemická reakce. Tentokrát došlo k explozi, která zásobník zničila, a mrak se tak dostal do ovzduší,“ doplnila Špirochová s tím, že ještě neví, jak velké škody havárie způsobila.

„Chlor má na lidský organismus silně toxické účinky,“ informoval Humpl. Podle něj dráždí a způsobuje poleptání sliznic a kůže. „I poměrně nízké koncentrace tohoto plynu mohou být životu nebezpečné. Při těžké intoxikaci dochází totiž k poleptání dýchacích cest, plic a k následnému dušení a plicnímu otoku,“ vysvětlil. V minulosti podobné havárie skončily i smrtí postižených. Starosta Vítkova proto věří, že firma přijme opatření, která by podobným událostem měla zabránit: „Nechci současnou situaci nijak zlehčovat. Pro nás je ale důležité, že se jednalo o selhání lidského faktoru, ne systémovou technologickou chybu.“

Nebezpečí kontaminace toxickou látkou
Nebezpečí kontaminace toxickou látkou