Na berlínských letištích zastavily stávky leteckou dopravu

Berlín - Německá metropole byla dnes ráno na 3,5 hodiny zcela bez leteckého spojení. Starty a přistávání letadel na obou berlínských letištích Tegel a Schönefeld znemožnila stávka pozemního personálu letišť včetně hasičů, bez kterých nejsou starty a odlety možné.

V konfliktu o tarifní mzdy vyhlásil výstražnou stávku od 6:00 do 9:30 SEČ odborový svaz pracovníků služeb ver.di, který se chce domoci zvýšení mezd o osm procent pro 1500 zaměstnanců obou berlínských letišť. „Zvýšil se počet cestujících a zvýšil se i zisk. Proto chceme, aby naše požadavky byly zohledněny. Chceme, aby náš zaměstnavatel konečně udělal nabídku, o které bude mít smysl se bavit,“ prohlásila členka platového vyjednávacího výboru Franziska Hammermeister.

Provozovatel letišť nabízí zvýšení mezd o 2,6 procenta a jednorázovou platbu ve výši 1250 eur. „V současné době nemáme pro stávky absolutně žádné pochopení. V době finanční krize je naše nabídka víc než férová,“ vzkázal odborářům mluvčí berlínských letišť Ralf Kukel.

Stávka pracovníků si vynutila škrtnutí více než 60 vnitrostátních i mezinárodních letů z Berlína a do něj, mimo jiné z Paříže, Bruselu a Vídně. Desítky odletů se opozdily nebo ještě opozdí.

Jenom na letišti Berlín-Tegel muselo být zrušeno 50 odletů a příletů, v Schönefeldu 14. Poslední stroje vzlétly krátce před 6:00, aby cestující stihli navazující spoje ve Frankfurtu nad Mohanem a Amsterodamu. Zrušeny byly i některé odlety plánované na dobu po ukončení stávky.

Dnešní výstražná stávka na berlínských letištích byla už druhá v tomto měsíci, ale při stávce 12. února bylo během dvouhodinového přerušení práce škrtnuto jen 18 letů. Odpoledne chtějí obě strany tarifního konfliktu opět zasednout k jednacímu stolu.