Veterináři objevili v Hodoníně ptačí chřipku, utratí zřejmě tisíce hus

Hodonín - Veterináři při kontrole chovu vodního ptactva v Rybářství Hodonín odhalili virus ptačí chřipky. Byl objeven při běžném monotoringu u devíti ze 60 náhodně kontrolovaných hus u Písečenského rybníku. Nejde však o rizikový typ H5N1, ale o mnohem méně nebezpečný kmen H7. Veterináři nejdříve nařídili utracení všech zhruba 3 000 hus a 350 kachen. Později ale svoje rozhodnutí přehodnotili a konečný verdik bude vynesen zítra - část chovu by mohla zůstat ušetřena. Utracení celého chovu by znamenalo ztrátu zaměstnání pro víc než desítku lidí. Pracovníkům chovu ani lidem v okolí podle odborníků žádné nebezpečí, co se nákazy týká, nehrozí.

Kolem ohniska bude zatím vytvořeno pásmo o poloměru jeden kilometr, na kterém budou platit mimořádné veterinární opatření pro dezinfekci komerčních hospodářství, pohyb osob a přesun drůbeže. Uvnitř této zóny žádný další komerční chov naštěstí není.  

V okolí chovu dnes veterináři nalezli také mrtvou labuť. Zda uhynula na ptačí chřipku, bude známo nejdříve ve středu. Nález labutě nemusí mít s nákazou chovu nic společného.

Nalezený kmen H7 patří mezi nízkopatogenní kmeny ptačí chřipky s minimálním rizikem. Možnost přenosu nákazy na člověka je vyloučena.

Ptačí chřipka byla u volně žijících ptáků na jihu Moravy zjištěna zatím jen jednou. Mrtvou labuť nalezli veterináři v červnu 2007 nedaleko Lednice na Břeclavsku. U chovných ptáků se dosud ptačí chřipka v regionu neobjevila. Nízkopatogenní kmen ptačí chřipky byl v poslední době zjištěn také v Německu, Francii, Belgii a Itálii.

 V současné době je na Hodonínsku okolo 90 rybníků o celkové výměře 520 hektarů. Na převážné většině z nich hospodaří a je majitelem Rybářství Hodonín. Z vodní drůbeže chová hlavně husy bílé a landeské a kachny pekingské. Rybářství ročně vyloví na 500 tun ryb.