Janovu pomohou sociální pracovníci nebo protilichvářský program

Praha - Jozef Murín z vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách dnes na tiskové konferenci ministra pro lidská práva a menšiny představil situační analýzu s názvem Sociální past. Ministr Kocáb z ní chce vycházet při řešení problémové situace na janovském sídlišti. Zatím ale s konkrétními kroky nepřišel. Analýzu zpracovávalo 8 lidí z neziskových organizací, kteří monitorovali situaci na sídlišti v Janově 2 měsíce.

Ke zlepšení situace je podle analýzy třeba posílit počet sociálních pracovníků v místě, poradenských kapacit a také připravit protilichvářský program, zaměřit se na prevenci násilí a přijmout nekompromisní postup vůči dealerům drog. Analýza podle Murína například ukázala, že v lokalitě je každý desátý obyvatel konzumentem drog. Podstatné je také zaměřit se i na místní herny, v Janově jich je 17, jedna přímo proti škole.

V současnosti na místě působí asi 3 terénní pracovníci, což je podle místních Romů i podle ministra málo. Doporučení říkají, že by jich tam mělo pracovat více než 10. Za situaci, která v Janově vznikla, může podle analýzy nepromyšlená privatizace bytů tehdejšího litvínovského zastupitelstva. Za 13 let starým rozhodnutím kompletně rozprodat byty stál údajně „kalkul, že odprodejem město přenese odpovědnost za řešení problému na nové majitele“.

Na sídlišti trpí i starousedlíci. Hodnota bytu v Janově je 50 000 až 100 000 korun. Člověk, který by ho chtěl prodat, nemá ani možnost koupit si byt někde jinde. Ocitá se tak v sociální pasti. Litvínovští zastupitelé už přijali i integrovaný plán rozvoje janovského sídliště. Na jednotlivé investiční akce lze získat dotace z EU ve výši 45 až 85 procent vynaložených nákladů. Náklady na revitalizaci veřejných prostranství jsou vyčísleny na 90 milionů korun, dalších 410 milionů korun si vyžádají opravy bytových domů. Součástí plánu jsou i takzvané měkké projekty zaměřené na sociální terénní práci, prevenci kriminality a vzdělávání.

Litvínov - sídliště Janov
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24