Učitelské platy se po letech propadly pod celostátní průměr

Praha - Školské odbory dnes zveřejnily své statistiky o reálných platech učitelů za loňský rok. V skutečnosti jsou podle nich nižší, než uvádí ministerstvo a média. Po započítání inflace učitelské platy loni poklesly a po šesti letech se tak znovu propadly pod celostátní průměr. Situace se dle odborů nezlepší ani v letošním roce.

Přestože učitelské platy vzrostly za loňský rok přibližně o tři procenta, podle odborů při započítání inflace, která byla přes šest procent, naopak poklesly v průměru o 800 korun měsíčně. Učitelé tak měli společně se sociálními službami a zaměstnanci v kultuře nejnižší nárůst platů.

Průměrná mzda ve školství činila loňský rok 20 450 korun, u učitelů dosáhl průměr 23 782 korun. Čísla jsou ovšem do jisté míry zkreslená, protože například ředitelé škol mají mnohem větší platy než samotní učitelé. Odbory se domnívají, že stát dává do školství pořád méně peněz. Ještě před několika lety se přitom objevovaly zprávy, že by učitelé měli brát až 130 procent celostátního průměru.

Letos by měl průměrný plat vzrůst na 25 500 korun

Do škol by měly v těchto dnech dorazit peníze, které ministr Ondřej Liška vyjednal na nenárokové složky platů učitelů. Ministerstvo zatím rozdělilo tři miliardy z celkových 4,5, podle výpočtů by měl dostat každý učitel zhruba o 2000 korun měsíčně víc. Letos by průměrný plat měl vzrůst na 25 500 korun. Odboráři však nedávno vyjádřili obavu, aby z těchto peněz nemuseli ředitelé škol platit také nemocenskou. Ministerstvo to popřelo, peníze jsou prý účelově vázané na nenárokové složky platu.

Předseda Odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík se ale domnívá, že vzhledem k nenárokové složce platu může dojít k situaci, kdy se bude některým skupinám zaměstnanců reálný plat nadále propadat: „Bude záležet na ředitelích, jak k tomu přistoupí. My usilujeme o to, aby část ze slíbených peněz doputovala do tarifních platů.“  

František Dobšík
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24