Ústavní soud odmítl Harrachovu stížnost kvůli restitucím

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ernsta Harracha, který usiloval o vydání části bývalého hraběcího majetku rodu Harrachů, například pozemků v Krkonoších a zámku v Jilemnici. Ve stížnosti požadoval zrušení rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové, který stejně jako semilský okresní soud odmítl nemovitosti vydat. ÚS stížnost bez veřejného jednání zamítl jako zjevně neopodstatněnou.

Ernst Harrach vedl a vede řadu soudních sporů o majetek v různých krajích. V kauze ukončené Ústavním soudem figuruje 66 dalších subjektů, které majetek nyní vlastní nebo spravují. Vedle Krkonošského národního parku jsou to například Lesy ČR, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo vnitra, kraj, města, obce i soukromníci. Celková hodnota šlechtického majetku Harrachů se odhaduje na stovky milionů korun.

Ernst Harrach se považuje za dědice posledního držitele hraběcích majetků Jana Nepomuka Harracha, jenž zemřel na zápal plic 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako příslušník wehrmachtu. Československá republika mu zabavila majetek asi měsíc a půl po smrti - tedy ještě v roce 1945, a to kvůli údajnému členství v nacistické straně a pomoci německým okupantům.

Podle soudu není Harrach oprávněn k restituci 

Soudy v Semilech a Hradci Králové odmítly nemovitosti vrátit, jejich stanovisko potvrdil loni Nejvyšší soud. Harrachovi obhájci ve stížnosti kritizují práci soudů. Tvrzení, že Harrach není osobou oprávněnou k restituci, označuje stížnost za nepodložený dohad, stát se nemovitostí údajně zmocnil bez právního důvodu.

Podle senátu ÚS se zpravodajem Pavlem Holländerem se však soudy vypořádaly se všemi námitkami a tvrzeními Harrachovy obhajoby. ÚS připomněl, že Jan Nepomuk Harrach neměl československé občanství, což je základní předpoklad pro případnou pozdější restituci majetku.