Tvrdá ruka exekutora na chomutovské dlužníky dopadne znovu

Chomutov - Exekuce sociálních dávek v Chomutově vyvolaly řadu odmítavých reakcí ze strany státních institucí i neziskových organizací. Ministerstvo pro lidská práva a menšiny a úřad ombudsmana obviňují chomutovskou radnici z nezákonného postupu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že právní názory expertů na celou věc se různí a počká tedy na rozhodnutí chomutovského okresního soudu. Primátorka města Ivana Řápková (ODS) ale vnímá postup úřadů jako házení klacků pod nohy. V rozhovoru pro ČT dodala, že žádný z nich nedokázal předložit účinné alternativní řešení. V exekučním opatření hodlá po krátké přestávce od příštího měsíce znovu pokračovat.

Město Chomutov dočasně od exekucí sociálních dávek upustilo, podle primátorky Řápkové v nich ale bude pokračovat. Řápková ČT řekla, že již zhruba 250 dlužníků projevilo zájem řešit svou situaci splátkovými kalendáři. „Ti lidé mají možnost přijít se vyrovnat se svými pohledávkami a ti, kdo se nevyrovnají, pocítí tvrdou ruku exekutora zase v březnu,“ prohlásila pro ČT chomutovská primátorka.

Ivana Řápková pro ČT:

1„Dluhů, které má město, je zhruba 240 milionů, z toho 40 milionů jsou právě poplatky a pokuty a my jsme se je rozhodli vybírat. Protože pokud je někdo na sociálních dávkách, myslí si, že jeho se pokuta netýká… Chceme v těchto lidech vybudovat přesvědčení, že pokud nebudou dodržovat zákony a nebudou se chovat slušně, budeme na ně velice tvrdě působit.“

Chomutovská primátorka si postěžovala na nevhodný způsob komunikace mezi radnicí a státními úřady, kdy veškerá komunikace třeba s ministrem Michaelem Kocábem (SZ) probíhá pouze přes média. Kocáb se již dříve opřel o analýzu ombudsmana Otakara Motejla, která považuje exekuce dávek za nezákonné. Přes média vyzval Řápkovou, aby sama respektovala zákon, pro jehož dodržování tolik horuje. Řápková na oplátku vyzvala Kocába, aby přijel do problémové lokality na několik dnů bydlet.

Postup Chomutova může zvýšit nárůst kriminality

Mezi výtky vůči postupu města patří také obava z nárůstu drobné kriminality. Primátorka Řápková již dříve uvedla, že Chomutov již tak je městem s nejvyšší kriminalitou v ČR, a není tedy co ztratit. „Patříme mezi města s největší kriminalitou v České republice, jestli ji tento způsob výkonu rozhodnutí zvýší, nedokážu předjímat. Nicméně lze říci, že může narůst nějaké přestupkové řízení atd.,“ připustil pro ČT vedoucí ekonomického odboru chomutovského magistrátu Jan Mareš.