Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech

České Budějovice - Zástupci jihočeských romských iniciativ nesouhlasí v době ekonomické krize s bouráním vepřína v Letech na Písecku, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Stamiliony korun se podle nich dají využít účelněji. Romové chtějí především památník zkulturnit a opravit přístupovou cestu. Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly existuje i příslib vlády, že by se na tyto úpravy mohly vyčlenit finanční prostředky v řádu několika desítek milionů korun. Zkulturnění okolí památníku by mohlo přijít na zhruba 30 milionů korun.

„Víme, že naše ekonomika na tom není tak, aby mohla vynaložit stovky milionů korun. Hlavní nyní je, abychom se k památníku dostali a mohli tam jezdit,“ řekl ČT zástupce Romů Matěj Sarközy. U památníku by podle něj mělo vzniknout i malé parkoviště a sociální zařízení: „Jezdí tam zástupci vlády a ambasád a je nedůstojné, aby chodili do křoví.“ Za 15 let, co je památník otevřený, na něj podle Sarközyho nedala žádná vláda ani korunu: „Každý jenom slibuje.“

Matěj Sarközy:

„Je hospodářská recese a my nechceme, aby majoritní společnost zase měla důvod říkat něco proti jihočeským Romům. My nepotřebujeme stovky milionů na zrušení vepřína.“

S požadavky Romů souhlasí i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola: „Záměrem kraje je podpořit jak romské iniciativy, tak menšiny i výbor pro odškodnění obětí holocaustu tím, že místo, které tam dnes je, se skutečně stane pietou a bude zkulturněno.“ Podle hejtmana je potřeba doznačit i komunikace, aby se k místu lidé dostali.

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb v lednu při nástupu do funkce prohlásil, že vyřešení kauzy Lety je jednou z jeho hlavních priorit. Jihočeští Romové ale s nákladným záměrem nesouhlasí. Nechtějí, aby se proti nim majoritní společnost opět postavila. Vyjádření ministra označil za nešťastné i Zimola. Zboření vepřína by podle něj stát zbytečně přišlo na asi 800 milionů korun. Dodal, že bude tlačit na vládu, aby na úpravy dala peníze ještě letos, protože projekt už je připravený.

Odstranění vepřína požaduje Výbor pro odškodnění romského holocaustu. „Patrně si ti lidé neuvědomují, když říkají, ať tam prasečák zůstane, jednu základní věc. Jak si má český národ vážit Romů, když Romové dovolí, aby na místě, kdy z rasových důvodů za nacismu hynuli jejich předci, stál prasečák,“ řekl předseda výboru Čeněk Růžička. Dodal, že politické tlaky dokonce staví různé skupiny Romů v názoru na vepřín proti sobě.

Sběrný tábor v Letech

0V Letech u písku stával v roce 1942 nacistický sběrný tábor pro Romy. Podle historických pramenů prošlo táborem 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes 500 vězňů bylo převezeno do Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín.