Kvůli tání varují meteorologové před záplavami

Praha - Kvůli tajícímu sněhu varují meteorologové před záplavami - povodňová pohotovost platí pro Vysočinu a Jihomoravský kraj. Výstraha, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, trvá až do nedělního poledne. Zvýšený stupeň povodňové aktivity hlásí také vodohospodáři z Plzeňska a Děčínska. Právě na Dyji, na kterou znělo varování, byl večer naměřen druhý povodňový stupeň.

Hladina Moravské Dyje v měřící stanici Janov dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Stav označovaný jako pohotovost ohlásilo Povodí Moravy. To předpokládá, že vodu pojmou nádrže Vranov, Znojmo a Nové Mlýny, kde vodohospodáři vytvořili rezervy. Druhý povodňový stupeň vodohospodáři očekávají také v obci Podhradí.

Nejintenzivnější tání postihlo horní část povodí Dyje a Želetavku, kde většinou platí první stupeň povodňové aktivity, v noci se může výjimečně dostat až na druhý stupeň. V neděli meteorologové nepředpokládají výraznější výskyt dešťových srážek ani další zhoršování povodňové situace.

Podle dispečerky Povodí Moravy Jany Pagáčové již hladina Želetavky pravděpodobně kulminuje. Na Dyji však mohou průtoky ještě stoupnout. Příčinou pohotovosti na Dyji je především rychlé tání sněhu na rakouské straně hranic.

První stupeň je podle informací Povodí Vltavy na Radbuze na odtoku z nádrže České údolí v Plzni a také na Úslavě u Ždírce. Plzeňští meteorologové, kteří rovněž vodní toky monitorují, dnes na Radbuze v Tasnovicích a ve Staňkově zvýšení hladiny zaznamenali, povodňového stupně tam ale řeka nedosáhla. Zvýšení hladin je dáno srážkami zejména ze čtvrtka na pátek a také teplým počasím a táním sněhu na horách.

Prvního povodňového stupně dnes dosáhla také hladina říčky Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Kvůli tání sněhu má sice výška Mandavy ještě o něco stoupnout, ale protože meteorologové na příští tři dny nepředpovídají srážky, nebude prý vysoká voda nikoho ohrožovat.