Zemřel Petr Uruba, další z hrdinných letců RAF

Londýn/Praha - V nedožitých 93 letech zemřel plukovník Petr Uruba, bývalý pilot 311. československé bombardovací perutě Britských leteckých sil (RAF) za druhé světové války. Skonal v zemi, za kterou neváhal v boji proti nacistům případně položit život, tedy ve Velké Británii. Petr Uruba byl vůbec nejstarším českým veteránem, který za 2. světové války létal na bombardéru.

Petr Uruba utekl za lamanšský průliv ihned po začátku okupace českého území. Právě on stál za vznikem 311. československé bombardovací perutě, jedné z legendárních a v Anglii dodnes oceňovaných českých leteckých jednotek. V roce 1941 byl zajat nepřátelskými vojsky, do té doby však stihl bombardovat územní cíle ve Francii. „Měl štěstí, že byl zajat v britské uniformě, takže německá justice nechala vypořádání s českými vlastizrádci na konec války,“ přiblížil souvislosti Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Po válce zastihl Urubu podobný osud jako ostatní zasloužilé letce, kteří museli po nastoupení komunistické vlády pykat za spojení s prozápadním odbojem. I když neskončil v pracovních táborech  či vězeňské cele, agenti Státní bezpečnosti jeho osobu pronásledovali na každém kroku.  Každé ráno musela jeho rodina v 1 hodinu v noci rozsvěcet světla, aby StB viděla, že rodina někam neutekla.

Za druhé světové války sloužilo v RAF ve Velké Británii skoro 2500 československých vojáků. Většina z nich u čtyřech československých perutí. Petr Uruba patřil k 51 Čechoslovákům, kteří přežili německé zajetí. V současné době už žije pouze několik desítek československých pilotů, kteří létali ve Velké Británii. Jsou to jenom odhady, protože žádné oficiální statistiky neexistují.