Hladiny řek klesly, první stupeň platí na Dyji a Úslavě

Brno/Plzeň - Hladiny řek na Plzeňsku klesly, první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí už jen na řece Úslavě ve Ždírci na Plzeňsku. Také na jižní Moravě na řece Dyji je situace klidná, i když na šesti místech přetrvává rovněž nejnižší stupeň povodňové aktivity. Hladina Dyje se zvýšila o víkendu kvůli předpouštění Vranovské přehrady a nedalekého vodního díla Nové Mlýny. Vodohospodáři se tak připravují na tání a déšť.

Největší obavy měli vodohospodáři z rychlého tání nad Vranovskou přehradou na Znojemsku. V minulosti způsobilo v tomto mikroregionu záplavy. Nyní zatím nehrozí. Na Plzeňsku byl první stupeň od soboty na Úslavě, Berounce a Radbuze. Řeky, kterým se zvýšily průtoky a hladiny po srážkách a oblevě na horách, podle dostupných informací zatím nezpůsobily v kraji žádné problémy. Místy se pouze vylily do polí a luk.

Dnes vodohospodáři čekají spíše setrvalý stav bez větších výkyvů. V noci teplota klesá k nule, což zajišťuje, že voda z tajícího sněhu stačí postupně odtékat. 

Ve čtvrtek bude pršet

Ve středu by podle předpovědi měl zesilovat vítr, který by spolu s
vyššími odpoledními teplotami mohl zintenzivnit tání sněhu. Meteorologové dále předpovídají na čtvrtek srážky, které by mohly opět zvýšit hladiny řek. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že četnější srážky budou hlavně na Českomoravské vrchovině a u řek ve středních výškových polohách.