Násilí na stadionech probere sněmovna až v polovině března

Praha - Poslanci se dnes bouřlivě přeli o to, jestli se budou zabývat násilím na stadionech. V souvislosti s nedávnými výtržnostmi v první lize chtěli sociální demokraté svolat mimořádnou schůzi, nakonec ale pro nedostatek hlasů neuspěli. ČSSD se ale nevzdává a k stadiony se chce znovu zabývat na schůzi, která proběhne v polovině března.

Opoziční sociální demokraté nazvali první bod plánované schůze „Selhání ministra vnitra při zajištění ochrany životů, zdraví a majetku občanů“. Skrývají se pod ním události z předminulého týdne, hlavně nepokoje při zápase v Brně, kde musela kvůli fanouškům Baníku Ostrava zasahovat policie.

Na hřišti policie zadržela pět lidí. Třem fanouškům Baníku udělil soudce veřejně prospěšné práce od 250 do 400 hodin. Do jejich vykonání nesmí navštěvovat zápasy pořádané ČMFS. Čtvrtým potrestaným byl Polák, který dostal zákaz pobytu v České republice. Pátý fanoušek Baníku Ostrava Aleš Badinka půjde za výtržnosti na čtyři měsíce do vězení. Soud totiž přihlédl k jeho bohaté trestní minulosti.

Paroubek: Pokud chce vláda šetřit, měla by například na Melčákovi

„Vypuzení policie ze stadionů podle novely zákona o sportu je špatné,“ konstatoval Jiří Paroubek, podle kterého se situace na stadionech zhoršuje a chybí potřebná legislativa. Policie je podle něj navíc povinna zajistit pořádek i přes povinnosti jednotlivých pořadatelů. Pokud chce vláda šetřit, měla by podle Paroubka například na poslanci Melčákovi, jehož ochrana stojí víc, než zásah na stadionu.

Ministr vnitra Ivan Langer Paroubkova slova odmítl. Chuligánům se podle něj nesmí ustupovat. Zásahy stojí asi 20 milionů korun ročně a rozhodně podle něj nejde o šetření, ale o změnu systému. K násilnostem na stadionu navíc docházelo i v době, kdy tam byla přítomná i policie.