Lidovcům se nelíbí volební zákon, jedná o něm koalice

Praha - Špičky vládní koalice jednají v Kramářově vile na náročné schůzce. Vyvolali ji lidovci, kterým se nelíbí volební zákon, jak ho schválila, bez jejich hlasů, vláda. Podle KDU-ČSL se totiž nová pravidla pro přidělování poslaneckých mandátů pohybují na hraně ústavnosti. Vládní návrh by měl umožnit přepočítat hlasy tak, aby malé strany nepotřebovaly k zisku křesel ve sněmovně výrazně víc hlasů než strany větší. Vítěz voleb by měl zároveň získat bonusové mandáty, díky kterým by sestavil většinovou vládu. A právě v tom vidí lidovci problém.

Lidovci podle slov svého předsedy Jiřího Čunka vidí hlavní problém v nejasnosti počtu bonusových mandátů. Nikdo dopředu totiž nemůže spočítat a vědět, jak velký tento bonus bude. Ten by se totiž mohl pohybovat kolem 10 procent, to znamená až 20 poslanců. Proto je tento vládní návrh z pohledu lidovců neústavním zákonem.

Lidovců se zastali i někteří politologové, kteří navrhují kompromisní cestu. „Určitě si dokážu představit nějaké minimální, třeba 5, maximálně 10 mandátů. To by ještě mohlo v principu odpovídat,“ komentoval návrh politolog Pavel Šaradín. KDU-ČSL o změnu volebních pravidel stojí. Trvá ale na tom, aby bonus pro vítěze byl výrazně menší - tři nebo čtyři hlasy. Povolební paty by podle lidovců mohl odstranit i lichý počet poslanců. Tedy místo dvou set sto devadesát devět.

Na programu bude i životní prostředí a Lisabon

Změny volebního systému ale nebudou jedinou otázkou, kterou by mohla vyvolat pře během dnešního jednání K9. Koaliční lídři se budou věnovat také nedávnému debaklu koalice s prosazením zákona o posuzování vlivů na životní prostředí či společnému postoji k Lisabonské smlouvě.

Návrh novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, který by měl umožnit účastníkům řízení odvolat se k soudu, v únoru propadl ve sněmovně ve třetím čtení kvůli pražským poslancům ODS, kteří hlasovali stejně jako někteří lidovci s opozicí. Šéf zelených Martin Bursík tehdy pohrozil odchodem své strany z koalice. Nyní požaduje, aby vzniklou situaci řešili ve svých stranách právě Čunek s Topolánkem.

Čunek: Jako koaliční partner na schválení Lisabonu trváme

KDU-ČSL si se svými partnery chce také vyjasnit schvalování Lisabonské smlouvy v Senátu. ODS vyzve k jasnému postoji, uvedl ráno pro ČT předseda lidovců Jiří Čunek: „Chceme se zcela jednoznačně domluvit, jak budeme postupovat, protože nás zneklidňují hlasy z klubu senátorů ODS, které říkají: 'ODS nikdy v Senátu Lisabonskou smlouvu nepodpoří.' A tím pádem by to celé byla jenom jakási hra.“

„My se chceme jasně domluvit, kdy a jak bude schválena Lisabonská smlouva, a my jako koaliční partner na tomto schválení trváme,“ uvedl dále Čunek.