Lisabon se ratifikace Senátem v březnu nedočká

Praha - Senátoři se zřejmě ke schvalování Lisabonské smlouvy v březnu nedostanou. Po skončení koaličního jednání v Kramářově vile to uvedl místopředseda lidovců Roman Línek, a to navzdory předchozímu vyjádření předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který oznámil, že Senát bude hlasovat o ratifikaci Lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU už na březnové schůzi.

„Je předpoklad, že dojde k časovému posunu, ale pro nás je důležitý úspěšný ratifikační proces v Senátu,“ uvedl Línek za souhlasného pokyvování premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, konkrétní termín ale neřekl. „Budeme hledat optimální čas zařazení projednávání ratifikace lisabonské smlouvy v Senátu v koaliční shodě tak, aby tato smlouva byla úspěšně ratifikována,“ dodal Línek.

Tento posun zřejmě ocení zejména senátoři za ODS, kteří jsou proti urychlenému projednávání a trvají na přednostním schválení prováděcích novel jednacích řádů obou komor parlamentu. Ty by se do Senátu mohly dostat nejdříve v dubnu. Lidovci a zelení naopak chtějí rychlé schválení smlouvy, kterou už minulý měsíc podpořila sněmovna. Podle Čunka bude schvalování v horní komoře záležet na vyjednávání senátorů a také na vyjednávání s premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

ČSSD bude žádat mimořádnou schůzi

V reakci na koaliční jednání jsou senátoři ČSSD rozhodnuti kvůli senátní ratifikaci lisabonské smlouvy požádat o mimořádnou schůzi horní komory. Žádost předloží v případě, pokud by se Senát odmítl smlouvou zabývat na řádné schůzi, která začne 26. března. České televizi to dnes řekl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

"Neexistuje jediný důvod pro to, aby na nejbližší schůzi nebyla lisabonská
smlouva projednávána," uvedl Vícha. Podle něj jsou odkládáním porušována pravidla jednání horní komory.

Senát žádá přijetí vázaného mandátu

Senátorský klub ODS nedávno přijal jednomyslně usnesení, podle něhož by před Lisabonskou smlouvou měl parlament schválit novely, které zavádějí takzvaný vázaný mandát vlády. Znamenalo by to, že vláda by pro souhlas s převodem rozhodovacích pravomocí na unijní úroveň potřebovala nejprve schválení v obou komorách parlamentu.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka minulý týden po jednání vedení obou komor řekl, že smlouva by na pořad jednání Senátu mohla přijít až v květnu. Důležité je podle něj přijetí novel jednacích řádů, tedy i podpis prezidenta pod nimi.

Senát Parlamentu ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24