V pražské MHD se od neděle mění některé jízdní řády

Praha - V Praze se od neděle změní jízdní řád některých městských linek. Společnost ROPID, která v hlavním městě dopravu organizuje, přistoupila k úpravě mimo jiné kvůli požadavkům jednotlivých městských částí. Změny se dotknou také některých příměstských spojů v regionu, uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal.

Nejvýraznějších změn dozná doprava v oblasti Radotína a Velké Chuchle, kde Ropid mimo jiné obnoví celotýdenní provoz linky 244 na trase ze Smíchovského nádraží na sídliště Radotín. Linka se tak vrací ke stavu z prosince, kdy hlavní město její provoz omezilo. Proti omezení linky zorganizovala radotínská radnice petici.

Od neděle zároveň zanikne linka 204, a intervaly na trase Smíchovské nádraží-Radotín se tak ve špičkách mírně prodlouží. „Vzhledem k tomu, že značná část cestujících začala z Radotína využívat rychlé a časté spojení vlakem do centra Prahy, bude možné mírně omezit souběžné autobusové spojení ve špičkách pracovních dnů,“ uvádí tisková zpráva. Náhradní obsluha zastávek Zahradnictví, Závodiště Chuchle a Radotínská bude zajištěna odkloněnou a posílenou linkou 172.

Trasa linky 382 z Depa Hostivař na Sázavu bude nově přesměrována ke stanici metra Háje spolu s ostatními příměstskými linkami od Říčan, čímž se sjednotí nástup ve směru z Prahy. Změnu si údajně vyžádala většina městských částí a obcí, které na trase linky leží. V Uhříněvsi nadále zůstane možnost přestoupit na městské linky ve směru na Depo Hostivař.

Další změnou je přesměrování trasy linky 269 k terminálu metra Letňany. Tato linka, která spojuje průmyslové oblasti v obvodu Prahy 9, již nebude zajíždět k Avii Letňany, kde ji nahradí častější linka 186. Nová trasa linky 269 nabídne možnost více přestupů u metra Letňany a nové přímé spojení Satalic s metrem C.

Nejzásadnější změnou v okolí Prahy je posílení linky 489, která nabízí alternativní spojení s hlavním městem pro oblast Struhařova, Svojetic a Klokočné. Linka navazuje ve Strančicích na vlaky linek S9 a S29. „Posílení linky 489 znamená pravidelný interval 60 minut ve všední dny a přibližně 120 minut o víkendu. Kombinací linky 489 a vlaku nabízíme výhodnou a spolehlivou alternativu k častým kolonám na kutnohorské silnici,“ doplnil Martin Jareš, vedoucí odboru plánování Ropid.