Cizincům, kteří chtějí kvůli krizi odjet, hrozí podvody

Praha - Policie varuje cizince, že zástupci některých zprostředkovatelských agentur se je mohou snažit podvést. Cizinci nyní kvůli hospodářské krizi mohou využít program ministerstva vnitra a dobrovolně se vrátit do vlasti - dostanou 500 eur a letenku domů. Lidé z agentur jim ale někdy tvrdí, že v projektu zajišťujícím návraty už není místo, ale že jim za 250 eur, tedy za polovinu částky, místo zajistí.

„Cizinecká policie vyzývá cizince, aby v žádném případě nepřistupovali na tuto podmínku zprostředkovatelských agentur a v případě zájmu o dobrovolný návrat kontaktovali cizineckou policii, která je ihned do programu zařadí,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

První fáze projektu počítá s návratem 2000 cizinců, do dnešního dne této možnosti využilo 582 cizinců, převážně se jedná o Mongoly. Do projektu už se začali hlásit i Vietnamci, požádalo jich 19, řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra spustilo projekt dobrovolných návratů 16. února. Cizincům, kteří přišli v důsledku hospodářské krize o práci, nabízí bezplatnou letenku do vlasti a příspěvek 500 eur (asi 14.000 korun). Do své vlasti se tak vrátilo 242 cizinců, hlavně mongolské národnosti. Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby se nezaměstnaní cizinci dostali do ilegality, hrozil by pak prý nárůst kriminality a organizovaného zločinu.