U Sosnové omezí dopravu odstřel skalního masivu

Sosnová (Českolipsko) - Kvůli odstřelu skalního masivu a zemním pracím na výstavbě nové silnice bude od úterý 10. března až do konce května omezena doprava na frekventované silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku. Z bezpečnostních důvodů bude každý den mimo nedělí a svátků vždy mezi 10:00 a 12:00 silnice pro dopravu zcela uzavřena a motoristé budou muset místo objet po vyznačených trasách, uvedl Jaroslav Jakubička z krajského odboru dopravy.

Odstřel skály si vyžádala výstavba mimoúrovňové křižovatky na obchvatu, který v budoucnu odvede dopravu mimo zástavbu v Novém Boru a České Lípě. Nová silnice po dokončení výrazně odlehčí zejména přetížené spojnici mezi oběma městy, po které podle odhadů projede v roce 2010 denně až 16 000 automobilů. „Deset kilometrů dlouhý obchvat by měl být dokončen kolem roku 2016, jeho výstavba přijde na pět miliard korun,“ řekl už dříve Josef Jeníček, ředitel libereckého závodu Ředitelství silnic a dálnic ČR, které je investorem.

Vybudování obchvatu si vyžádala přetíženost silnice a neustále se zvyšující provoz směrem k průmyslovým zónám i německé hranici. Hlavním důvodem byl ale především nevyhovující stav frekventované komunikace. Stávající silnice I/9 mezi Novým Borem a Českou Lípou je dvoupruhová bez zpevněných krajnic, nevyhovuje ani její šířkové a výškové uspořádání. Silnice je nepřehledná a nebezpečná, proto se jí přezdívá silnice smrti. Zejména kolem obce Pihel se často stávají smrtelné nehody.