Kraj Vysočina chce modernizovat silnici z Č. Budějovic do Brna

Jihlava - Politici z Vysočiny se snaží vyjednat na ministerstvu dopravy rekonstrukci silnice I/23, která vede z Českých Budějovic přes Telč a Třebíč do Brna. Tento tah slouží jako záložní komunikace dálnice D1, představuje podstatnou část spojení mezi jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín a je také využívanou turistickou trasou. Podle hejtmana kraje Jiřího Běhounka silnice ale v řadě míst nesplňuje požadované parametry.

Ministerstvo dopravy potřebu investic uznává, termín modernizace ale bude záviset na tom, kdy se na ně podaří sehnat peníze, uvedl mluvčí ministerstva Martin Kupka. Dodal, že tato silnice patří mezi strategické silnice v zemi, přestože podle současných analýz není tak dopravně zatížena jako jiné tahy.

O přestavbu silnice usilují starostové okolních obcí, občanské sdružení Metropolis, vedení kraje i další politici z regionu. „Plně to podporujeme především proto, že na tento tah navazují krajské silnice, které chystáme k rekonstrukci,“ uvedl Běhounek.

Silnice I/23 prochází i přes Třebíč, kde denně projede kolem 19 000 vozidel a centrum se tak stává neprůjezdné. Ve městě se řadu let plánuje stavba obchvatu, o zahájení prací se nyní uvažuje až pro rok 2015.